Politické kladivo na podnikající čarodějnice: Vláda se s energiemi střílí do vlastní nohy

Vláda ČR

Svět se mění a není to jenom válkou na Ukrajině. Politika stávající vlády kulhá, možná se spíše začíná plazit. Energie je neskutečně drahá, vláda se proto rozhodla ji dotovat. Stát to bude 130 miliard, o které se navýší již tak šílený deficit státního rozpočtu. A co se stane? Vláda mimořádně zdaní energetické firmy, banky a některé další společnosti. V podstatě dostanou přes prsty za to, že byly úspěšné. Ostatně kdyby nebyly, zisku by se logicky nedočkaly. Dotace energií je jakási slabá náplast. Nehledá se příčina, ale řeší důsledek. Je to v podstatě podobné, jako kdyby byla díra v zahradní hadici a vy jste se snažili zvýšit přítok vody, aby nebyl uživatel omezený.

Ukažme si prstem ane energetické firmy

Hlavní viník aktuální energetické situace byl tedy pompézně odhalen. Evropskou komisí byla stanovena hraniční cena vyrobené elektřiny. Nad onu velkoobchodní cenu 180 eur za MWh (zhruba 4,40 Kč za kWh) může být uvalena mimořádná daň. Hraniční cenu energie si ale každá země může stanovit takovou, jaká jí bude vyhovovat. Daň za elektřinu z jádra platí pro energii dražší než 70 eur/MWh, u uhelných zdrojů jde o 170 až 230 eur a nejlépe vyšla biomasa nad 240 eur/MWh. Navíc bude daňový základ, který firmě zbude, zdaněn 60% sazbou, přičemž Evropská komise doporučila 33 %. Zapomenout pak nelze na korporátní daň 19 %. Jistota podnikatelského prostředí u nás se jaksi vytrácí.

A reakce firem? Únik z ČR a další růst cen energií

Tři giganti, jimiž jsou ČEZ, EPH a Sev.en Energy, mají své zastoupení v poradním týmu vlády, nicméně vysvětlení jejich pozic nebylo vyslyšeno. Daniel Křetínský vyřešil situaci tak, že svůj byznys přesunul do zahraničí. Předpokládaný obrat firmy by se letos pohyboval kolem 500 miliard korun. Z toho by stát získal na korporátní daní 3 miliardy. Takto nebude mít nic. Reagovala i společnost Sev.en Energy Pavla Tykače. Ta bude muset zvýšit ceny, což následně stát zase zadotuje. Šalamounsky se k situaci vyjádřil ČEZ. Společnost, kterou ze 70 % vlastní stát, deklarovala, že ono zdanění není důvodem pro růst cen. 10. listopadu došlo ke zveřejnění ceníku této společnosti. Ceny elektřiny a plynu se nachází na hranici vládou zastropovaného limitu, tedy na tedy na 6 korunách a na 3 korunách za kWh. Cena elektřiny tedy vzroste o 60 % a u sazby D02d se včetně poplatků přiblíží k magických 10 korunám kWh elektřiny. A náklady? Ty doplatí stát zhruba 22 miliardami korun.       

Celkové zvýšení daňové zátěže premiér odmítá

Na zajímavou věc upozornil bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ten řekl, že by stálo za to zvýšit korporátní daň a také se podívat na zrušení superhrubé mzdy. Její zrušení přišlo na 100 miliard korun. Tyto daně a záležitosti se mohou měnit na trvalé. To si ale premiér Fiala nepřeje, takže nic takového.

Vláda by měla s firmami spolupracovat, nikoli jim dávat jen daňové políčky

V každém případě. Takto to spíše vypadá, že jde o lov na to, koho se nejvíce podaří zdanit. Stabilita a prosperita největších firem je pro stát nesmírně důležitá. Měl by tyto společnosti podporovat v dalším růstu. Ano, o vyšším zdanění se lze bavit, nicméně nikoli tímto způsobem. Klasickým argumentem naší vlády je to, že windfall tax uvalila na firmy také vláda ve Velké Británii. Jenže britská vláda vrací firmám z každé vybrané libry 92 %. Tedy pokud podnikatelé dokáží, že zisky reinvestovali zpátky do rozvoje energetického sektoru, respektive do svého vývoje.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/kretinsky-windfall-tax.A221104_164159_ekoakcie_maz

https://smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=794181

https://www.reuters.com/world/uk/uk-extend-windfall-taxes-energy-firms-the-times-2022-11-02/

https://archiv.hn.cz/c1-67123820-na-koho-dopadne-mimoradna-dan-a-jak-stat-vybere-penize-od-energetickych-firem

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-rusnok-misto-mimoradne-dane-mela-byt-korporatni-pro-vsechny-218547?

Náhledové foto: Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.