Co do firem přitahuje mladé a talentované pracovníky

pracovni-kolektiv

Poměrně nízká nezaměstnanost znamená, že již není tak lehké, získat a udržet ve firmě mladé a talentované lidi. Benefity, které mohly být před několika lety přitažlivé, již nikoho nelákají. Nejde jen o výhody materiální, ale o pracovní prostředí založené na partnerském přístupu, toleranci individuality a také dostatek tvůrčích podnětů.

Mladí schopní pracovníci mají nepřeberně možností uplatnění, proto je potřeba vyjít jim vstříc a nabídnout takové výhody, které pro ně budou zajímavé a dokáží je ve firmě udržet. Zaměstnavatel pak může očekávat tvůrčí přístup, nové metody, inovace a nadšení do práce. Jak s novými nadanými zaměstnanci zacházet a jaké výhody jim poskytnout?

Základem dobrých vztahů je otevřená komunikace

Pokud chcete budovat dobré vztahy mezi zaměstnanci a firmou, musíte zaměstnancům poskytovat dostatečné množství informací a jednat otevřeně. Základem dobrého vztahu je vzájemná důvěra, je potřeba podělit se o dobré i špatné zprávy a společně řešit problémy. Pokud budou klíčovým pracovníkům zatajovány informace nebo si je budou muset sami vyhledávat, nedá se očekávat loajalita a věrnost. Důležité informace musí takoví zaměstnanci získávat ze spolehlivých zdrojů a včas, jinak se dá očekávat, že si budou hledat jiné zaměstnání.

Již při získávání nových pracovníků je potřeba sdělit jim, jaké záměry firma má, kam směřuje a kde by bylo jejich místo, a také to, co se od nich očekává. Cíle firmy by měly být pro nováčky zajímavé, a otevřená komunikace v tomto směru je přitažlivá. Dobrá pověst formy v tomto směru může zájemce o náročné pozice zajímat.

Nabídněte moderní společnost se zajímavými benefity

Mladé pracovníky osloví taková firma, která dokáže efektivně používat sociální sítě. Zde mladí lidé tráví poměrně hodně času, proto je vhodné, aby v nich nacházeli i firmu. Prezentujte se jako společnost, která sleduje trendy a dokáže se přizpůsobit inovacím. Zájemcům o pracovní pozice přibližte i firemní kulturu a nabídněte možnost podílet se na jejím vylepšení.

Velmi důležité pro to, jak přitáhnout do firmy mladé talenty, mohou být nabízené benefity. Doby, kdy byly zajímavé stravenky nebo příspěvky na rekreaci či ergonomické vybavení pracoviště, jsou již pryč. Mladí lidé preferují volnost, zdravý životní styl, různé druh využití pracovní doby i možnost dalšího rozvoje.

Jaké nabídky jsou tedy přitažlivé? Úspěšné budou sportovní aktivity, vstupy do bazénu nebo fitness center a poukázky na vybavení pro různé druhy sportů a samozřejmě i na sportovní oblečenísportovní oblečení. Milovník pohybu jistě uvítá příspěvek na kvalitní běžecké botyběžecké boty, lyžař například na ski pasy a podobně. Firemní kavárnička, společenská a odpočinková místnost třeba s minifotbálkem mohou také ovlivnit volbu zájemce o práci.

Pružnost, samostatnost a další vzdělávání

Většina mladých a talentovaných lidí v zaměstnání uvítá samostatnost a práci bez neustálé kontroly. Chtějí si svůj čas a úkoly organizovat sami podle svého uvážení. Tým i jednotlivci si mohou rozvrhnout a naplánovat svou práci. To je pro nadané jedince velmi přitažlivé, stejně jako možnost práce na home office nebo pružná pracovní dobapružná pracovní doba.

Také nabízené možnosti dalšího vzdělávání a vývoje, nejrůznější konference, přednášky a workshopy nebo jazykové kurzy, které si zaměstnanci sami vybírají, jsou velmi atraktivní. Pravidelné proškolování o novinkách a objevech v oboru přináší užitek jak zaměstnancům, tak zaměstnavatelům. Zaměstnanci také ocení zájem vedení i spolupracovníků o svou osobu i výsledky, propracované systémy komunikace ve firmě a možnost diskuze o pracovních problémech či výsledcích.

Zdroje info: http://www.management.cz/cim-zaujmout-a-ziskat-mlade-lidi-do-firmy/ 

https://www.d-sport.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.