Na neznámém místě se tajně staví nová Mrija

Mrija

Antonov An-225 „Mrija“ (v ukrajinštině Sen) byl až do února největším letadlem světa. Krátce po vypuknutí rusko-ukrajinské války však padla za oběť tvrdým bojům o letiště Hostomel u Kyjeva. Fotky zničeného obřího letadla se potom staly jedním ze symbolů počáteční fáze ruské agrese. S tím, jak se Ukrajincům daří nepříteli úspěšně vzdorovat, a na některých místech jej dokonce vytlačovat z obsazených území, roste i touha obnovit Mriju coby jeden z ukrajinských symbolů. Společnost Antonov nyní oznámila, že se na stavbě letadla skutečně pracuje.

Kopie s duchem původního stroje

Kopie původního letadla, které v osmdesátých letech vzniklo v jediném exempláři, bude z části zcela novým strojem, a zčásti budou na jeho stavbu využity stále použitelné díly původního stroje. Stejně tak budou využity díly z druhého exempláře, který však nebyl nikdy dostavěn.

Nová Mrija vzniká na utajeném místě, a není ani jasné, zda se jedná o některé letiště na Ukrajině, nebo v zahraničí. Podle všeho je shromážděno asi 30 % potřebných dílů a stavba úspěšně pokračuje. Náklady na stavbu jsou odhadovány asi na pět set milionů Eur. Podle vyjádření ředitele společnosti Antonov se však tato částka může zvýšit.

Mrija

Foto: Pixabay

Kdo Mriju platí?

Je pravděpodobné, že nezanedbatelnou část nákladů na stavbu nesou soukromé subjekty z celého světa. Zájem na participaci na projektu hned po zničení letadla vyjádřil například miliardář a majitel společnosti Virgin Richard Branson.

I účast ukrajinské vlády je však možná, resp. velmi pravděpodobná, neboť jde v tomto případě o jeden ze symbolů Ukrajiny a zdroj její hrdosti. A podobné symboly mají ve válečném stavu pro každou zemi velký význam.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/tak-je-to-pravda-nejvetsi-letadlo-na-svete-antonov-an-225-mrija-lehlo-pri-bojich-popelem/sc-870-a-215280/default.aspx#part=1

https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/nova-mrija-ukrajinsky-antonov-stavi-druhy-exemplar-nejvetsiho-nakladniho-letounu-sveta-1394692

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.