Policie navrhuje obžalovat Babiše za Čapí hnízdo

Andrej Babiš

Již jednou tato situace nastala, a to v roce 2019. Tehdy však dozorující státní zástupce rozhodl v případu údajného dotačního podvodu kolem areálu Čapí hnízdo tak, že se rozhodl neobžalovat premiéra Andreje Babiše. Tehdy však nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v rámci své pravomoci o přezkumu takových rozhodnutí vrátil věc k dozorujícímu státnímu zástupci se závazným právním názorem. Nyní tedy bude opět státní zástupce rozhodovat, o tom, jestli státní zastupitelství vznese veřejnou obžalobu premiéra a bude chtít řešit jeho jednání před soudem.

Policie navrhuje obžalobu Babiše a Mayerové

Dle policie by měla být státním zastupitelstvím vznesena obžaloba nynějšího premiéra a předsedy hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Stejně tak by mělo trestní řízení pokračovat hlavním líčením i pro Janu Mayerovou, tehdejší Babišovu poradkyni. Kauza Čapího hnízda je již v politickém a mediálním povědomí natolik známá, že ji netřeba zvláště představovat. Ve zkratce měly firmy, které ovládal Andrej Babiš čerpat evropské dotace na projekt areálu Čapí hnízdo. Na tuto dotaci však měly nárok jen malé a střední firmy, to však firma z koncernu Agrofert neměla splňovat.

Nyní se bude kauzou zabývat opět státní zástupce Šaroch

Tisková zpráva městského státního zastupitelství, prostřednictvím svého mluvčího Aleše Cimbala informovala o tom, že nyní se bude návrhem policejních orgánů zabývat dozorující státní zástupce – v tomto případě tedy opět Jaroslav Šaroch. Ten dozoruje kauzu od samého počátku trestního řízení. V roce 2019 rozhodl o tom, že nebude podávat obžalobu na Andreje Babiše. Od té doby však mělo být doplněné dokazování, a navíc je Šaroch vázán právním názorem nejvyššího státního zástupce Zemana, který o vrácení věci rozhodl.

Spis o 32 tisících listů

Státnímu zastupitelství, respektive státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi tak bylo dle vyjádření městského státního zastupitelství v Praze doručen spisový materiál k případu takzvané kauzy Čapí hnízdo. Spolu se spisem, který v sobě zahrnuje 34 tisíc listů přidala policie také návrh na podání obžaloby na Babiše s Mayerovou. Státní zástupce o tomto návrhu rozhodne. Lze zjednodušit, že nyní má státní zástupce Jaroslav Šaroch dle trestních procesních předpisů tři možnosti. Rozhodne, že věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání nebo vyřídí věc jinak. Státní zastupitelství by o vyřízení věci, dle tiskového mluvčího Cimbala, mělo informovat prostřednictvím sdělovacích prostředků.

 

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.