Stvoří Olympijské hry ještě smrtelnější kmen covidu-19?

01_olympiada

Před začátkem již jednou odložených Olympijských her v japonském Tokiu se množí varování před možností vzniku „supermutanta“, tj. nového, ještě zákeřnějšího kmenu koronaviru covid-19, který již půldruhého roku svírá svět drtivou silou. K tomuto varování se minulý týden přidala i japonská lékařská unie a prestižní noviny Asahi Shimbun vyzvaly k definitivnímu zrušení her v tomto olympijském cyklu. Japonští představitelé a Mezinárodní olympijský výbor ale pokračují v přípravách a o zrušení nebo dalším odložení her nechtějí ani slyšet.

Tokijská nebo olympijská varianta?

Předmětem obav lékařů a dalších odborníků je především fakt, že v souvislosti s Olympijskými hrami dorazí do Japonska desítky tisíc lidí z celého světa (i přesto, že hry budou bez diváků). Vytvoří se tak ideální prostředí pro mísení jednotlivých kmenů a variant, z něhož může povstat varianta nová, ještě smrtelnější. Taková by pravděpodobně nesla jméno tokijská či olympijská a jak s typicky japonskou obavou lékaři upozorňují – stala by se zdrojem zostuzení země na dalších sto let.

Zastánci konání her namítají, že přísná bezpečnostní opatření znemožní šíření viru v takové míře, aby nové mutace dostaly možnost vzniknout, neboť na to je třeba skutečně intenzivního šíření a množení viru. Lze předpokládat, že ani jeden z argumentů není lepší nebo horší, jde spíše o míru pravděpodobnosti. A v současné situaci se i malá pravděpodobnost dalšího zhoršení problémů zdá zkrátka až příliš velká.

02_olympiada

Foto: Pixabay

Narůstající odpor ke hrám

V Japonsku pomalu ale jistě sílí odpor k tomu, aby se hry uskutečnily. Pro lepší pochopení je třeba zbavit se evropského pohledu na věc, který je ovlivněn tím, že pandemie se zdá být na ústupu a s postupujícím očkováním se šíří představa, že problém byl vyřešen. Japonsko je ale ve zcela jiné situaci.

Země vycházejícího slunce nyní čelí čtvrté vlně pandemie a v zemi platí výjimečný stav, ten měl být s koncem května zrušen, vzhledem ke stále špatné situaci ale musel být prodloužen a je pravděpodobné, že skončí až krátce před startem Olympijských her 23. července, pokud vůbec. Fakt, že představitelé MOV a Japonska připustili možnost konání her i při výjimečném stavu těžce zkoušené obyvatele ostrovů silně rozzlobil.

Konání her tak stále není úplně jistou věcí.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.