Co epidemie koronaviru naučila investory

Každá krize je svým způsoben i příležitost k novým poznatkům a čerstvým začátkům. Dnes se zaměříme na to, co koronavirová krize naučila investory. Ukázala či osvětlila nám nějaké zásady a pravidla, která jsme předtím neviděli?

Dlouhodobý klid na trzích nevyužívejte k riskování

Před koronavirem a krizí, kterou přinesl, panoval na investičních trzích relativní klid. Toto klidné období bylo také docela dlouhé. Mnoho investorů nabylo dojmu, že právě teď je ten správný čas riskovat. Zvyšovala se riziková portfolia a investoři byli méně opatrní. S koronavirem však nastala situace tzv. černé labutě, která zaskočila mnoho subjektů na trzích. Ti, kteří se zbavovali stabilnějších a defenzivních portfolií, byli nemile překvapeni. Nemohli efektivně čelit výkyvům akciových trhů.

Úspěch přijde s dobrým investičním plánem

Toto pravidlo koronavirová pandemie dokonale potvrdila. Při investování není potřeba, abyste nakoupená aktiva stále drželi. Můžete je i rebalancovat. Dokonce i ti, kdož vyznávají strategii „kup a drž“ by k tomuto měli čas od času přistoupit. Co je však základní. Každý takový úkon musí mít jasnou logiku. Mějte investiční plán, držte se jej a buďte konzistentní v jeho prosazování. Například při náhlém propadu se pak nenechte unést emocemi a impulsivním myšlením. Držte se plánu, strategie.

Expanze trhů neumírá sama, musí být zabita

Tato teze se opět potvrdila. Expanze trhů, která trvala do koronavirové pandemie v prvním pololetí tohoto roku, byla poměrně dlouhá. Často se hovořilo o tom, kdy již skončí. Kolik toho bylo napsáno o hospodářském poklesu, který nás již brzo čeká. Ukázalo se však, že toto dobré ekonomické období „neumřelo“ přirozeně. Neumřelo „na stáří“. Naopak „bylo zabito“. V našem případě to byl koronavirus, který přišel jako tzv. „černá labuť“. Tedy nečekaná a ničím nepredikovatelná událost která ovlivní hospodářský cyklus.

Zdroj úvodní fotografie v náhledu článku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.