Pokuta za genderově nevyvážený inzerát jako šikana ze strany státu? Stačí hledat servírku nebo uklízečku

Servírka

Genderová problematika je dnes velmi často diskutovanou oblastí. Není se čemu divit, ostatně pohlaví je dnes skutečně moc a obyčejnému člověku se z toho nedělá úplně dobře. Právě na genderově nevyvážených inzerátech si často smlsnou úřady. Ty zřejmě nemají co dělat, tak ukládají pokuty za záležitosti, jež jsou pro normálního smrtelníka naprosto nepochopitelné.

Stačí hledat jen servírku

Ostatně onen příběh s hledáním servírky přinesl portál Seznam Zprávy v prosinci. Jan Dobiáš dal na okno své českobudějovické restaurace papír o velikosti A4, na němž bylo napsáno, že hledá servírku. Inspektorát vyhodnotil inzerát jako diskriminační vůči mužům a došlo podle něj k porušení zákona o zaměstnanosti. Majitel restaurace papír sundal, nicméně po měsíci dostal pokutu 1000 korun, která se po nezaplacení změnila na 20 000 korun. Tu také nezaplatil a se nyní odvolává se ke Státnímu úřadu inspekce práce.  

V minulém roce až 150 prohřešků

To určitě není málo. Navíc je třeba také zmínit 99 pokud v předloňském roce, které činily celkem 221 500 korun. Genderově neutrální povolání by se mělo inzerovat tak, aby bylo nabízeno jak mužům, tak i ženám. Existují ale výjimky, které jsou považovány za generické maskulinum, tedy povoláním, jež mohou být uváděna v mužském rodě. Pedagog nebo voják jsou tedy v pořádku.

Kde to proboha jsme? Necháme se šikanovat úřady?

Ať už je svět jakýkoli, podle mého názoru jde jednoznačně po šikanu ze strany státu. Není přece možné, aby úředníci za takovýto nesmysl dávali pokuty. To už opravdu úředníci nemají co dělat a platíme je ze svých daní zbytečně? Za chvíli aby si dávali pozor na konkrétní z mnoha set pohlaví. Nebo se má v inzerátech hledat střední rod, tedy to uklízečko? Normální člověk už to v podstatě nechápe.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-hledal-servirku-dostal-pokutu-20-tisic-bezna-chyba-rika-expertka-220709

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.