Pokuta či úhrada milionových škod. Aneb co hrozí při neplacení povinného ručení

Povinné ručení

Povinné ručení je pojištěním, které si musí ze zákona platit každý motorista. Jedná se o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla na zdraví a majetku druhých osob. Tato povinnost platí dokonce již déle než 100 let, už od roku 1908. Teprve v posledních 15 letech si ale řidiči mohou sami vybrat, u které pojišťovny si povinné ručení sjednají, jelikož v tu dobu skončil monopol jedné z pojišťoven. Je zde tedy možnost najít nejlevnější povinné ručení, které nám bude vyhovovat a za které nezaplatíme zbytečně mnoho. Stále se ale najdou řidiči, kteří tuto povinnost ignorují a berou na lehkou váhu, i přesto, že pojistka nestojí mnoho.

Jak je to s povinností mít zřízeno povinné ručení

Dokladem o pojištění je takzvaná zelená karta. Tu musí řidiči předložit například při policejní kontrole. Pokud se úřad od policie nebo od pojišťovny dozví, že je auto bez povinného ručení, s jeho majitelem je zahájeno správní řízení. Pojistku musíte mít vždy, i když s autem právě nejezdíte. Pokud ji platit nechcete, je jediným řešením odevzdat osvědčení o registraci a registrační značky do depozitu po dobu, kdy auto nevyužíváte.

Co hrozí, pokud si povinné ručení nezaplatíme?

Neexistuje žádná ochranná lhůta od konce platnosti jedné pojistky ke sjednání další, kdy by auto mohlo jezdit bez povinného ručení. Tento nesmyslný mýtus ale stále mezi řidiči přežívá. Pokud způsobíte dopravní nehodu a nemáte pojistku, je to vždy velký problém. Škodu pak totiž musíte hradit ze své vlastní kapsy a vymáhat ji na vás bude Česká kancelář pojistitelů. Může se vyšplhat až do astronomické výše. Sami si spočítejte, zda vám ušetření několika tisícovek za rok stojí za reálné riziko, že budete do konce života splácet statisícové nebo milionové škody, které jste způsobili. Navíc majitel vozu bez povinného ručení může být sankciován, a to až do výše 50 000 Kč.

Sjednejte si nejlevnější povinné ručení

Jak je vidět, neplatit povinné ručení se nevyplácí. Kde najdeme nejlevnější povinné ručení právě pro náš vůz? Třeba na srovnávači cen TopSrovnani.cz. Díky němu nemusíte sami procházet jednotlivé nabídky pojišťoven a počítat, která nás vlastně vyjde nejlevněji. Tento internetový srovnávač vmžiku najde výhodnou pojistku a pokud chceme, můžeme si ji rovnou sjednat online. Je to rychlé, efektivní a ještě výhodné. Srovnávač využijte i tehdy, končí-li vám povinné ručení a vy uvažujete o tom, že se zkusíte pojistit u jiné pojišťovny. Podmínky se neustále mění a co bylo výhodné loni, nemusí už být výhodné letos.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.