Pokles v návštěvnosti restaurací pokračuje

sklenice

V době covidových restrikcí byla situace hospod a restaurací jedním z nejdiskutovanějších témat. Dnes tomu tak již není, přesto to ale neznamená, že by snad měli restauratéři vyhráno. Právě naopak, zdá se, že budou čelit dalším, dokonce ještě větším problémům, na jejichž konci budou nezřídka pravděpodobně krachy jejich podniků.

Hospody a restaurace doplácí na zvýšené ceny potravin i energií

Češi jsou čím dál tím méně ochotní utrácet za služby v restauracích. To je realita dnešních dní. Výrazné zvyšování cen dohání nejednoho člověka k tomu, že si raději své obědy plní do obědových krabiček a místo cesty na večeři s rodinou si raději doma se svými blízkými zahraje nějakou hru.

Mnozí restauratéři se dalšího vývoje situace velmi obávají, stále jim totiž klesají tržby a situace se jen tak nezlepší. Na podzim je dokonce odhadován krach některých oblíbených podniků díky malým objednávkám ze strany zákazníků a současně do nebe rostoucími náklady. Když už někam vyrazí, Češi si v restauraci objednávají v naprosté většině případů položky z hlavního menu či denních nabídek a šetří mimo jiné i na utrácení za zákusky nebo dezerty ke kávě.

restaurace

Foto: Pixabay

Nikterak růžová budoucnost

Zdražení základních potravin i raketově rostoucí ceny za energie dopad nízké návštěvnosti během podzimních měsíců ještě zhorší. Už nyní klesla návštěvnost některých podniků o více než dvacet procent. Úspory někteří lidé plánují vytvářet i tím, že omezí návštěvy restaurací, kam dříve rádi zavítali třeba i několikrát v týdnu. Nyní by je však takto časté návštěvy asi doslova zruinovaly.

Omezení budou dlouhodobá, nabízí se tak otázka, jak se s tímto problémem chtějí vypořádat majitelé jednotlivých podniků. Až 68 procent lidí tvrdí, že v rámci šetření návštěvy restaurací omezí.

Posezení na kávě a s dezertem nebude výjimkou, zvláště, když vyjde v přepočtu prakticky stejně jako cena za hlavní menu. Je tak pravděpodobné, že se dočkáme krachu nejednoho podniku, který přežil covidovou dobu, ale současnou krizi již nikoliv.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/obedy-restaurace-hospody-pruzkum-stem-prima.A220823_091114_ekonomika_alis

https://www.penize.cz/nakupy/434853-prezije-ceska-hospoda-po-covidu-drti-restaurace-zdrazovani

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.