Pojišťovna vám může proplatit benzin při cestě autem do nemocnice: Tady jsou podmínky

Málokdo to ví – někteří mají nárok na proplacení cestovních nákladů od pojišťovny, jestliže se rozhodnout do nemocnice jet svým soukromým autem. Navíc každý pacient má nárok rozhodnout se, zda do nemocnice bude cestovat svým autem nebo sanitkou. Nemůže to ale udělat úplně každý pacient. Existují jisté podmínky, které jsou k tomu potřebné – a bez lékařské zprávy se při nich neobejdete.

Když to nejde jinak…

Právě lékař musí rozhodnout, zda je pacient schopen cestovat prostřednictvím běžné dopravy či ne. Pokud zdravotní stav pacienta neumožňuje jeho cestování do nemocnice a zpět běžným způsobem (o čemž rozhodne lékař), pak může využít osobní automobil a cestu si nechat proplatit. Typickým příkladem jsou zlomené nohy pacienta.Pojišťovna proplácí náklady podle toho, kolik musel pacient ujet kilometrů. Za jeden kilometr pak zaplatí kolem 6 Kč, ale cena se může u různých pojišťoven lišit.

Auto musí řídit někdo jiný

Když je někdo v tak vážném zdravotním stavu, že se nemůže běžným způsobem (tj. například autobusem) dopravit domů, pak je samozřejmé, že by neměl být schopen ani řídit automobil. Svůj vůz použít může, musí si ale najít řidiče. Tím může být kdokoli z rodiny, přátel nebo známých – roli to už nehraje. Jen je třeba mít na paměti, že pojišťovna neplatí „mzdu“ tohoto řidiče. Tj. nezaplatí vám ani cestu taxíkem do nemocnice.

Jak na to?

Pokud jste se tedy rozhodli, že budete cestovat autem do nemocnice a chcete si nechat své náklady proplatit, musíte si nejprve od lékaře vyžádat formulář s názvem „Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem“. Pro případ, že pacient bude muset dojíždět několikrát na vyšetření, může k tomu použít stejný formulář – do něj se dá vypsat až deset jízd tam a zpět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *