Pojištění zavazadel: Na co máte nárok

Pokud cestujete na dovolenou nebo za prací letadlem, pak se vám v určitých případech vyplatí, pojistit si zavazadlo. V rámci cestovních kanceláří tuto službu mnohdy přidávají k zájezdu automaticky. Za ztracené zavazadlo můžete dostat kompenzaci (něco okolo 1300 EUR), ale až po 21 dnech od data letu. Jak se má situace, když si zavazadlo pojistíte?

Ztráta zavazadla bez pojištění

Pokud se vám ztratí zavazadlo, je do 21 dnů považováno za zpožděné. V takovém případě vám přepravní společnost proplatí náklady spojené s pořízením nejnutnějších věcí (oblečení a hygienických potřeb nikoli značkových). Teprve po této lhůtě je ztracené a máte nárok na kompenzaci jeho hodnoty. Ta je ale omezená. Když chcete cestovat se zavazadlem, které má větší hodnotu, vyplatí se vám jeho pojištění.

Pojištění zavazadel

Pojištění zavazadel spadá pod běžné pojištění majetku, kdy si můžete vybrat, v jakém limitu si zavazadlo necháte proplatit. Obecně se nejedná o závratné částky, pojistit si můžete zavazadlo do cca 60 tisíc korun. Většinou to lze udělat jako součást cestovního pojištění (ne samostatně) a přes cestovní agenturu. Pojistit se ale můžete také u samotného přepravce, který má možnosti dražší zavazadla po předchozí domluvě pojistit navíc.

Výše limitu pojištěných věcí

Při výběru pojišťovny srovnávejte kromě ceny pojištění, také maximální limity pojištěných věcí. Ty mohou být v rozmezí od patnácti do sedmdesáti tisíc a cena pojistky se přitom nemusí tolik lišit. V drtivé většině případů si ale vystačíme i se základním limitem pojištěných věcí. Pokud bychom v zavazadle převáželi drahou elektroniku (fotoaparát, notebook), pak se vyplatí pojistit si zavazadlo v takové výši Kč, o kterou bychom mohli se ztrátou zavazadla přijít.

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *