Dálnice

Dálnice v Rakousku jsou mírně dražší

Teď před prázdninami je to aktuální téma. Rakouské dálnice zdražily. Respektive poplatky za jejich využívání. Pokud tedy plánujete některou z nich v létě využít při cestě na dovolenou, určitě zbystřete. Dnes se na to zblízka podíváme. Co vás u našeho jižního souseda čeká?

Zdražuje se každý rok

V Rakousku jde již o evergreen. Každý rok se zdražují místní dálnice. Ani letos vás tedy Rakušané nepřekvapí. Oproti loňským cenám zdražila desetidenní dálniční známka o 20 centu. Konkrétně teď vyjde na 9,20 eur, což je 236 korun. Ta na dva měsíce pak stojí 26,80 eur (něco okolo 680 korun) a cena roční se vyšplhá na 89,20 eur, což v českých korunách dělá kolem 2283 korun. Řidič motocyklů však ušetří. Pro ně je tu speciální známka. Za tu dáte od 5,30 do 35,50 eur. Vedle těchto známek se však samostatně zpoplatňují ještě některá místa na rakouských cestách. Například mosty, tunely nebo horské úseky. Namátkou vybíráme tunel Kravanky nebo cestu na Grossglockner.

Další sousedé

Například u našich západních sousedu jsou dálnice zadarmo. To určitě ocení každý, kdož přes německé dálnice jezdí. V příštím roce však přichystala tamní vláda poplatky. Ty si budou moci občané NSR odečíst z daní. Cizinci však nikoli. Na Slovensku se zase místo lepících dálničních známek, jak je známe u nás, kupují známky přes elektronický systém. Koupíte tedy vinětu přes internet předem, poté jen mýtné brány kontrolují splnění vaší povinnosti. Za deset dní využívání slovenských dálnic zaplatíte v přepočtu asi 256 korun, za měsíc 360 korun a za rok 1282 korun.

Dálnice ve Slovinsku

Při cestě na dovolenou se můžete ocitnout i na slovinských dálnicích. Na nich je situace následující. Ceny se nemění, zůstávají stejné. Týdenní stojí 15 eur, měsíční 30 eur. V ostatních zemích jako jsou například Chorvatsko, Španělsko, Itálie nebo Francie, platíte u mýtných bran čili za skutečně ujetou vzdálenost.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *