Mobilní telefony

Jak je to s voláním na dovolené

Dnes zmapujeme situaci na telekomunikačním trhu. Hlavně co se týče volání ze zahraničí nebo do zahraničí. Ač bylo Evropskou unií zavedeno mnoho opatření, která vedly k srovnání cen, existuje mnoho výjimek a háčků. Na ty se zaměříme. Tak pojďme na to!

Po Unii voláte jako doma

Již dva roky platí úprava, kdy se volá po Evropské unii za stejné ceny, jako voláte doma. To platí i pro mobilní data. Dva roky tak již neexistují žádné roamingové příplatky. Ty zdražovali volání i o polovinu či více. Letos v květnu pak přišla další dobrá zpráva. Evropská unie zastropovala poplatky za volání a zprávy z Česka do dalších států EU. Novinkou tedy je, že za minutu volání si mohou zdejší operátoři účtovat maximálně 6 korun. U SMS je to pak necelé 2 korun včetně DPH. Ve výsledky tedy platí, že již dva roky platíme za volání v zahraničí stejně jako za tuzemské hovory. Od května pak zaplatíme méně i za hovory z domova do zahraničí.

Kde roaming stále platí?

Roamingové příplatky však stále platí v mnoha zemích. Toto zlevnění se tak netýká mnoha evropských států. Jde například o Švýcarsko, Andoru, Černou horu nebo Srbsko. A ceny se ani nesnížili v reakci na novou legislativu EU. Například ze Švýcarska zaplatíte okolo 35 korun za minutu hovoru. 1 MB prosurfovaných dat pak stojí v těchto zemích okolo 75-240 korun.

Neomezená data v létě

Jeden ze tří operátorů v České republice naplánoval na toto léto neomezená data. Můžete si je zdarma aktivovat pro jakoukoli SIM kartu. Nevyužijete je však u karet, které jsou v rámci nějakého speciálního firemního balíčku. Pokud si však již aktivujete ona neomezená zdarma data na léto, platí i v cizině. Tato data budou v cizině však operátorem zpomalovaná. Z 50 MB až na jednotky MB. Proto je dobré při cestě do zahraničí tato data deaktivovat a nechat si svá předplacená. Ty nejsou rychlostně omezovaná. Při návratu do ČR si pak neomezená zdarma data můžete zase aktivovat.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *