Nová zelená úsporám: Nač se vztahuje a kolik můžete dostat?

Nová zelená úsporám

Program nazvaný Zelená úsporám fungoval velmi úspěšně v minulosti, konkrétně v roce 2009. Jeho první vlna skončila v roce 2012 a následovaly ještě dva programy nazvané Nová zelená úsporám. Běžely v letech 2013 a 2014. Lidé si na tyto dotace zvykli a samozřejmě chtěli program prodloužit. To se také stalo, nicméně mnozí o něm ještě spousty informací neví. Jmenuje se taktéž Nová zelená úsporám a vztahuje se k období od roku 2015 do roku 2021. Poté se opět uvažuje o zbrusu novém programu. Tato doba je ovšem daleko, a tak je třeba získat peníze z aktuálně běžícího projektu. Na jaké činnosti se vztahují a kolik lze čerpat? Čtěte dál, prozradíme vám to.

Získejte peníze na výstavbu rodinného domu, ale…

Jakousi klasiku představuje výstavbu rodinného domku. Tady ovšem peníze nedostanete za každých okolností. Vztahuje se totiž na objekty spadající do pasivního standardu. Toho dosáhnete při realizaci moderních architektonických postupů, řešení kvalitního zateplení a automatického větrání v nemovitosti. Dotaci lze získat i v případě nízkoenergetického domu, nicméně ten musí jednak využívat rekuperace tepla a jednak musí mít také vyřešen specifický systém aktivního větrání.

Rekonstrukce všeho druhu

Nikde není psáno, že byste museli stavět celý dům, aby bylo možné dosáhnout na dotace. Mnohdy postačí pouze některé dílčí činnosti. O které se jedná. Nejčastěji žadatelé realizují:

– výměnu oken nebo dveří,

– komplexní výměnu otopného systému,

– zateplení pláště objektu,

– instalaci solárního systému,

– nákup a řešení fotovoltaiky,

– systém pro využití odpadních vod,

– výstavbu zelené střechy,

– nákup a instalaci stínící techniky,

– instalaci větracího systému.

Na kolik peněz lze dosáhnout?

Výše finančního příspěvku je individuální a odvíjí se od celkové účinnosti konkrétních opatření. V maximu lze u rodinných domů dosáhnout na 5 milionů korun a celkem 50 % nákladů, které vám uznají. U bytových domů je výše dvojnásobná, tedy 10 milionů korun, nicméně uznané náklady sahají v maximu na 20 %. Pokud využíváte Kotlíkových dotací, můžete ještě dosáhnout na další zajímavé benefity.

Zajímá vás, jak ušetřit za energie? Potřebujete poradit se zateplením domu, dotacemi nebo třeba s volbou vhodného vytápění? Na webu E.ON Rádce najdete mnoho praktických tipů a triků pro úspory elektřiny a plynu v domácnosti a můžete si zde snadno  domluvit osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s energetickým poradcem.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.