Na místě bývalého Transgasu se začíná psát nový příběh, píše ho PSN

Transgas

Vyrostl v rámci budování stejnojmenného transitního plynovodu v sedmdesátých letech. Komplex Transgas, průvodně Transgaz nebo také Plynárenské řídící centrum, tvořily tři budovy z let 1972 až 1978. Sloužily administrativě Federálního ministerstva paliv a energetiky, posléze Světové odborové federaci nebo Všeobecné zdravotní pojišťovně. Transgas dnes již nenávratně dosloužil.

Podobně jako další budovy brutalismu se i Transgas často řadil mezi ty nejošklivější stavby. Měl své zapřísáhlé odpůrce, ale i příznivce, kteří za něho také dlouho bojovali. Nakonec byl však kontroverzní kolos, který se svou mohutnou železobetonovou konstrukcí vždy vyčníval nad okolní historickou zástavbou, svržen. Volné místo na prestižní adrese v těsné blízkosti Václavského náměstí dlouho nezůstane. Již nyní se ve společnosti PSN rodí plány na jeho využití. Právě PSN totiž pozemek od HB Reavis koupila.

Prvních 870 milionů korun…

Transakce PSN a HB Reavis byla vyčíslena na 870 milionů korun. Ředitel akvizic PSN Pavel Citta ji komentoval slovy:

„Jde o nyní nevyužitý prostor s obrovským potenciálem, pozemky v takto lukrativní lokalitě centra Prahy již prakticky neexistují. Jeho koupí chceme přispět ke kultivaci a dalšímu oživení nejbližšího okolí Václavského náměstí. Zároveň touto transakcí potvrzujeme náš záměr dále růst.“

Přestože si na detaily ohledně využití stavby budeme muset ještě nějaký čas počkat, Pavel Citta již budoucnost pozemku bývalého Transgasu poodhalil:

„Naším záměrem je postavit zde novou budovu, která bude svým výrazem respektovat výjimečnou polohu v centru Prahy, zároveň bude mít vlastní silný příběh. V budově vzniknou jak nové byty, tak administrativní prostory, zároveň chceme všem nabídnout i nové obchody a služby.“

Investicí do pozemku teprve startuje projekt, kterému již nyní přísluší přídomek velkolepý, ačkoliv jsou jeho obrysy, podoba nebo konkrétní využití zatím ve hvězdách. Společnost PSN tak navazuje na akvizici mrakodrapu City Empiria, kterou realizovala v loňském roce. Chuť investovat společnost neopouští, a tak je nanejvýš pravděpodobné, že se portfolio PSN bude ještě dále rozrůstat. Překvapí příště ještě ohromnější akvizicí, anebo to bude třeba „jen“ právě Vaše rodinná vila? Obojí je možné.

Zdroj info: https://psnkupuje.cz/clanek-blogu/transgas

Náhledové foto: Transgas

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.