Podvod na Bazoši na vlastní kůži. Naletět je snadné

Hacker

Nakupujete nebo prodáváte zboží přes Bazoš? Jasně, aby ne, vždyť jde o jednu z největších, nejjednodušších a nejefektivnějších platforem u nás. Spousta sortimentu už si našla své nové majitele a vše většinou funguje naprosto skvěle. Někdy se ale může stát, že vás chce druhá strana podvést. Samotní provozovatelé portálu bazos.cz sice na podvody upozorňují v liště, jež se čas od času na webu objeví, nicméně při troše nepozornosti vás mohou podvést velmi rychle. My se na jeden takový podvod zaměříme. Ostatně stal se mi na vlastní kůži, tak proč nevarovat ostatní.

Past na prodejce

Konkrétně jsem na tomto portálu prodával iMac. Cenu jsem stanovil na 26 000 korun. Nikdo se moc neozval, nicméně jednou přišla zpráva na WhatsApp. Přišla z neznámého čísla, což je v případě inzerátů vcelku běžné, jen ne u dané aplikace. Kupující mi nabízel, že všechno zařídí sám včetně dopravy. Žádal jsem ho o telefonický kontakt a několik minut se nic nedělo. Následně napsal, že všechno zařídil sám a že stačí kliknout na odkaz.

Podvod na Bazoši

Foto: Radek Štěpán

Věrohodný odkaz

Přímo v odkazu byl onen iMac v dané konfiguraci s tím, že se vyplní jen data pro dopravní společnost. Já se propojím se svým účtem, aby se pak všechno jednoduše přepravilo. Vydávají se za společnost DPD, dokonce vás to přesměruje i na jejich stránky, které jsou pochopitelně fake. Nabídnou i adresu příjemce, která je pochopitelně také vymyšlená.

Podvod na Bazoši

Foto: Radek Štěpán

Podvod na Bazoši

Foto: Radek Štěpán

Podvod na Bazoši

Foto: Radek Štěpán

Podvod na Bazoši

Foto: Radek Štěpán

Spojení s bankovní kartou je podezřelé

Mimo údajů o vás chtějí pochopitelně vyplnit také platební údaje. Konkrétně jde o zadání údajů na platební kartě. Prozradíte vaše data karty. Tady je kámen úrazu. Také je zapotřebí naskenovat nabízený QR kód. Prodejce vám poděkuje a následně napíše, abyste nechodili do svého internetového bankovnictví minimálně 5 hodin, jinak se transakce neuskuteční a vám peníze nepřijdou. Pokud jste už data prozradili, je třeba nechat si rychle zablokovat účet a kreditní kartu. Takto jsem to po uvědomění si své chyby udělal i já.

Podvod na Bazoši

Foto: Radek Štěpán

Reakce banky byla expresní, jsou na podvody zvyklí

Bohudík. Zablokovat si všechno bylo otázkou několika minut. S podobnými případy se setkávají vcelku často. Nová karta pak u mé babky vyjde na 250 korun. To je ale minimální cena ve srovnání s tím, co mohli podvodníci vysát z mého účtu.

Jak je možné, že se lidé stále nechají napálit?

Vždyť je přece jasné, že se nesmí nikde uvádět údaje o kartě a jiné citlivé informace. Stejně tak je třeba si prověřovat účet protistrany. Ano, ale v momentu, kdy člověk pracovně řeší několik věcí naráz, prostě postrádá tu správnou pozornost, k čemuž došlo částečně i v mém případě. Je třeba být ostražitý. Ostatně i několikanásobně omílaná lež se nakonec někdy stává pravdou. Tak snad má zkušenost ostatním pomůže, aby se nestali obětí něčeho podobného.

Zdroje info, Autor, bazos.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.