Podle Karla Havlíčka je třeba zadlužení České republiky řešit pozvolně, ne tahat za ruční brzdu

Všichni vládní představitelé hovoří o tom, že zadlužení České republiky je alarmující a je třeba začít jednat. Inflace takřka neustále roste a měli bychom šlápnout na brzdu. Ostatně samotný balíček opatření, který byl vydán nedávno, hovoří jasně. Přesto se najdou politici, kteří to nevidí až tak tragicky. Třeba Karel Havlíček. Ten dokonce nedávno v rozhovoru pro portál iRozhlas prohlásil, že snižovat schodek státního rozpočtu by bylo možné bez problémů polovičním tempem. Vždyť ještě nejsme před bankrotem. Zběsilé tahání za ruční brzdu podle něj není nezbytné.

Stále dobrá zadluženost

Už onen termín dobrá zadluženost ve mně jako v obyčejném člověku vyvolává zděšení. Vždyť žádná zadluženost přece nemůže být nikdy dobrá. Nebo se mýlím? Strukturální schodek 200 miliard korun by místopředseda hnutí ANO snižoval nikoli v tempu 90 miliard ročně, ale pouze 40 až 50 miliard.

Apokalypsa nenastane

Tedy podle Karla Havlíčka. Vládní politici mnohdy tímto tónem hovoří, což v některých lidech může vyvolávat stísněnost a pocit, že je třeba maximálně šetřit. Samotné úspory se podle tohoto politika dají řešit spíše dlouhodoběji v horizontu čtyř až pěti let, nemusí se stihnout za dva až tři roky.    

Je šetření na dotacích lež?

Dotace nepochybně křiví trh a není třeba o tom nijak diskutovat. Havlíček si myslí, že ušetřit 54 miliard právě na dotacích je nemožné. Vláda podle něj lže. Pravda je ovšem taková, že dotace se staly byznysem, který tady v mnohých případech firmy a lidé spíše zneužívají. Bohužel tomu tak je.

Sloučení agend a funkcí

Havlíčka mrzí, že vláda nepřišla s konkrétním řešením. Tady je třeba říct, že má pravdu. Skutečně by měly přijít úspory spojené se škrtáním místa na ministerstvech. Úředníků je příliš a finančně bezesporu státní kasu zatěžují. To samé se týká také platů politiků. Ty měly být nepochybně zmrazeny.

Co se týká samotné rychlosti snižování státního dluhu, rozhodně by se dle mého názoru nemělo zpomalovat. Jde o ryzí populismus. Už nyní je fakticky pozdě. Jen je třeba vše řešit s rozvahou a ze strany vlády musí být lepší komunikace. Ta často chybí.

Zdroje info: Autor, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/schodek-rozpoctu-penzijni-reforma-karel-havlicek_2305200010_dno

 Karel Havlíček: Náhledové foto Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.