Česko zruší Rusku bezplatné pronájmy z dob komunismu

smlouva

Ruská agrese vůči Ukrajině a předtím také ruský teroristický útok ve Vrběticích poslaly česko-ruské vztahy na bod mrazu. Česká republika postupně vyhostila celou řadu ruských diplomatů a ruská diplomatická mise tak nyní čítá šest diplomatů. Silně diskutovaným tématem je již nějakou dobu i otázka pozemků, které Ruská federace v Česku využívá.

Dědictví komunismu

Jedná se asi o šest desítek pozemků v Praze, Brně, v Karlových Varech, v Jevanech i na dalších místech. Tyto pozemky poskytla vláda ČSSR Sovětskému svazu v sedmdesátých a osmdesátých letech k diplomatickým účelům. Tyto smlouvy nebyly zrušeny ani po roce 1989 ani po rozpadu Sovětského svazu a přešly na Rusko.

Součástí těchto smluv je ale stále podmínka využívání pozemků pouze pro diplomatické účely. Tuto podmínku však Rusko nedodržuje a v mnoha případech pozemky využívá pro komerční účely. Na základě toho rozhodla vláda o vypovězení těchto smluv. V budoucnu bude Rusko muset platit za pozemky běžnou tržní cenu, a navíc bude muset zpětně doplatit nájem za poslední tři roky.

Karlovy Vary

Foto: Pixabay

Ruská reakce

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová reagovala prohlášením, že Rusko přistoupí k odvetné akci, kterou blíže nespecifikovala. Lze však předpokládat, že se Rusko pokusí činit České republice problémy v souvislosti s Českým domem v Moskvě, který je v majetku České republiky, ale stojí na ruské půdě.

V reakci na toto prohlášení se premiér Petr Fiala vyjádřil v tom smyslu, že Rusko by si mělo uvědomit, že Česká republika je právním státem a stejný přístup očekává od Ruské federace. Události nejen posledních měsíců však naznačují, že podobné naděje jsou poněkud naivní. Ať již se situace vyvine jakkoliv, Česká republika se zbavila další zátěže z dob minulých.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/rusko-hrozba-cesku_2305181245_krp

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3566103-cesko-chce-vypovedet-smlouvy-s-ruskem-o-bezplatnem-pronajmu-uhrady-hodla-narokovat-i

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.