Český robotický zedník se chystá do práce

robot

O profesích, ve kterých brzy nahradí člověka roboti, se v poslední době diskutuje čím dále častěji. Velmi významný příspěvek do diskuse představuje i v Česku vyvinutý robot-zedník, který se již brzy dočká sériové výroby a nasazení na stavbách.

Robotický zedník

Zdá se, že na stavbách již brzy lidské síly nahradí robotický zedník. Ten bude splňovat všechny požadavky na kvalitu práce i její bezpečnost. Odvést by přitom měl více práce najednou a měl by být oproti lidem mnohem rychlejší. Stát bude v přepočtu několik jednotek milionů korun. Robot se má na stavbě objevit již za pouhý měsíc, tedy na podzim.

zedník

Foto: Pixabay

Robotický zedník však není žádné tintítko, váží něco kolem dvou a půl tuny, což je pro představu stejná hmotnost, jakou má paleta cihel. Umí se ale dokonce pohybovat kolem zdi, kterou právě staví. Svoji práci odvede dvakrát tak rychleji než pět pracovitých dělníků. Robot tak zastane práci za své lidské kolegy a nahradí nedostatek zedníků, které v posledních letech na stavbách v důsledku nezájmu o studium oboru chybí stále více.

Výhody a nevýhody

Výhodou robotického zedníka je, že si nemusí dělat žádné přestávky, tak, jak je tomu u lidí. Může pracovat v kuse bez nároku na pauzu na svačinu nebo obědovou přestávku. Pracovat může i během noci. Přemůže tak hravě partu dělníků, kterým by práce trvala ještě o mnoho déle. S robotem se zkrátka domluvíte lépe, nemusíte s ním například diskutovat o vybrané dovolené, nebo s ním řešit nečekanou absenci z důvodu nemoci.

Ke své obsluze bude potřebovat jen jednoho operatéra a zkušeného pomocného stavebního dělníka, který zajistí přísun potřebného materiálu. Robotický zedník vznikl ve spolupráci společnosti KM Robotics s ČVUT Praha a nyní míří do sériové výroby.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-zdici-robot-vyrazi-do-sveta-dokaze-pracovat-dvakrat-rychleji-nez-pet-zedniku-40440075

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/stavba-robot-zednik-3d-tisk-beton-cihly.A211118_153751_ekonomika_mato

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.