Počet cestujících v hromadné dopravě se vrací na předcovidovou úroveň

autobus

Městskou hromadnou dopravu využívá stále více lidí, nejvíce cestujících je v centrech velkých měst, mezi které patří samozřejmě i Praha. O zájezdové autobusy, které jsou určeny na delší vzdálenosti, však klesá zájem. Stále více přibývá těch, kteří využívají rychlou leteckou dopravu. O cestující ve vlacích nouze není, i jim pasažérů meziročně přibylo.

Zájezdové autobusy stagnují

Nízkonákladové lety berou zájezdovým autobusům cestující. Lidem se autobus nevyplatí. Konkurence leteckých společností stále více roste a letenky vyjdou pasažéry mnohem výhodněji. Autobusy do Chorvatska se však stále ještě drží, u vzdálenějších destinací zájem o dopravu autobusem spíše klesá.

autobus

Foto: Pixabay

Autobusová doprava nezahálí pouze u poznávacích okružních zájezdů, v období jednodenních adventních zájezdů a při cestách do lázeňských destinací. Mezi nejvíce oblíbené patří například maďarské město Harkány. A cestovní kanceláře? Autobusová doprava je třeba u Čedoku na cestách po Evropě využita z pouhých 2,5 procent, převážnou část tvoří letadla.

A jak je to s městskou dopravou?

Nárůst cestování v MHD oproti minulému roku byl celých 7 procent. Autobusy, metra ani tramvaje ale ani tak ve švech zatím nepraskají. Nedá se říci, že by byly přelidněné. Největší újmy zaznamenala MHD v době pandemie, kdy proježděných lístků od turistů bylo výrazně méně. Nyní se opět navrací k číslům před covidem.

A jak si vedly vlaky

Ve srovnání kupříkladu s linkovou autobusovou dopravou přepravily vlaky zhruba asi o třetinu méně cestujících. Za loňský rok přepravily autobusy 347 milionů lidí, naproti tomu železnice přepravila o 162 milionů lidí méně, tedy 185 milionů lidí.

Počet cestujících na železnici se však stále navyšuje. Stále více lidí využívá komfortní dopravu v důsledku zmodernizovaných tratí, kde většina spojů šlape jako švýcarské hodinky.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/autobusy-doprava-cestujici-zajezdy-covid-mhd.A240401_155619_ekonomika_ven

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.