I finanční ústavy pomáhají podnikatelům překlenout problémy způsobené koronavirovou pandemií

Nákaza COVID-19 se šíří lavinovitě po celém světě a za sebou zanechává kromě vysokého počtu nakažených také tuzemskou i světovou ekonomiku s nebývalými problémy. Narůstá počet nezaměstnaných, některé firmy již zkrachovaly, jiné omezují svůj provoz. S pomocí podnikatelům přicházejí také finanční ústavy, které působí na českém trhu. Co zajímavého nabízejí?

Poslední den v měsíci červenec 2020 by Český statistický úřad měl zveřejnit předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí letošního roku. Ekonomičtí odborníci podle serveru iDnes.cz očekávají mezičtvrtletní pokles cca od 7,4 do 14 procent. V sousedním Německu se toto číslo pohybuje okolo 10 procent a ve Francii dokonce 15 procent. Nejhůře jsou postiženy oblasti služeb, obchodu, pohostinství a dopravy.

Komerční banka nabízí program COVID Plus

Aby podpořila firmy, jež jsou zasažené koronavirovou pandemií, spustila Komerční banka nový program COVID Plus. Připravila ho Exportní garanční a pojišťovací společnost. Cílem programu je pomoci velkým zaměstnavatelům udržet si potřebnou likviditu, aby byla zachován jejich provoz a export.

Program COVID Plus je zaměřený na společnosti, jež zaměstnávají více než 250 pracovníků, patří mezi exportéry s objemem služeb ve výši 20 % z celkových tržeb. Úvěry budou poskytovány nejen v české měně, ale také v EUR a USD, a to od 5 do 20 miliard korun (maximálně však do 25 % tržeb za loňský rok). Pro provozní financování bude délka záruky tři roku, u investičního pak pět let. Zažádat lze o něho do 31. prosince 2020.

Generali Česká pojišťovna podpoří malé a střední podnikatele

Pomoci se rozhodla také Generali Česká pojišťovna, a to svým klientům z řady malých a středních podnikatelů, kteří byli výrazně zasaženi nouzovým stavem. Na podporu vyčlení celkovou částku 1 milion EUR, což je asi 27 milionů korun. Zpřesňující informace ohledně této pomoci budou k dispozici v nejbližších dnech.

Už v březnu letošního roku skupina Generali založila mimořádný mezinárodní fond, který čítá na 100 milionů EUR. Pomáhat bude pomáhat v těch zemích, kde skupina Generali působí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.