Plzeňský Prazdroj hlásí špatné prodeje

Pivo

Plzeňské pivo je zdrojem hrdosti obyvatel České republiky. Nejvýznamnější producent, Plzeňský Prazdroj, ale nyní hlásí pokles prodejů a zdá se, že celý trh prochází krizí. Jaké konkrétní výsledky Prazdroj nahlásil?

Rok 2021: horší výsledky než v roce 2020

Plzeňský Prazdroj prodal v loňském roce méně piv než jak tomu bylo v roce 2020. Není pochyb, že období pandemie covidu se ztrátách z prodeje piv podepsalo velmi významně. Nejhůře potom dopadlo pivo čepované.

Zoufání nad nízkými prodeji má co do dočinění s nestálou nestálou otevírací dobou hospod, které byly díky pandemii výrazně omezeny, někdy pak i dokonce úplně zavřené. Za rok 2021 dosáhly tržby pivovaru kolem 16,3 miliardy korun, zisk činil 4,48 miliardy korun. Oproti roku 2019 je to o čtyři procenta méně, zisk byl nižší dokonce o šest procent. K tomu je navíc potřeba připočítat i sedmiprocentní inflaci.

pivo

Foto: Pixabay

Výsledky prodeje piva

V tuzemsku se v loňském roce prodalo kolem 6,5 milionu hektolitrů piva z produkce Prazdroje. Prodeje do jisté míry zachraňoval vývoz do zahraničí. V cizině dokázal Prazdroj své prodeje navýšit o tři procenta. Ani tak se ale celkový prodej nevyšplhal nad rekordní počty a celkově jde o pokles. Nad ztrátami tak lomí ruce i Dragoș Constantinescu, generální ředitel Plzeňského Prazdroje.

Otázkou je, jak se bude situace vyvíjet dále. I kdyby jí již neovlivňoval koronavirus (což stále není jisté), je třeba počítat se zdražováním piva i celkový růst inflace, který se může projevit v nižší návštěvnosti restaurací a hospod i menší ochotě milovníků piva si ta něj připlatit.

Je tak možné, že Plzeňský Prazdroj i celý pivovarský byznys u nás čekají krušné časy. Nezbývá než doufat, že i tuto krizi překoná a půllitr čepovaného piva pořád zůstane jedním ze symbolů České republiky.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/prazdroj-prodal-mene-piva-nejhure-dopadlo-cepovane-40401900

https://www.prazdroj.cz/celkove-loni-prazdroj-prodal-mene-piva-nez-v-roce-2020-nepomohl-ani-export

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.