Neplatné bankovky od 1. července: Někde je vezmou, jinde vám je vrátí. Ideální je zajít do banky

Neplatná 200

Víte, že některými bankovkami není možné od 1. července letošního roku platit? Pokud ne, tak se určitě podívejte do peněženky a udělejte si v ní pořádek. Konkrétně už nejsou platné některé bankovky v hodnotě od 100 do 2 000 korun. Proč tyto bankovky ČNB zneplatnila? Jak je poznat a jak reagují někteří prodejci? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Standardem se stanou bankovky jednoho druhu

Důvody vedoucí ČNB k vyřazení některých bankovek jsou poměrně prozaické. U běžně používaných bankovek chce mít Česká národní banka peníze jednoho jediného druhu. Bude tak velmi jednoduché bankovky poznávat, a to jak našince, tak i pro turisty z cizích zemí. Prostě půjde o jeden jediný vzor s jasnými znaky.   

Jak poznat neplatné bankovky?

Vcelku jednoduše. Především podle roků jejich vydání. Konkrétně se jedná o:

  • stokorunu vydanou v letech 1995 a 1997,
  • dvousetkorunu z let 1996 a 1998,
  • pětistovku vydanou v letech 1995 a 1997.
  • tisícikorunu z roku 1996
  • dvoutisícovku z let 1996 a 1999.

Jasným poznávacím znakem je bezesporu tenký hologramový proužek. U aktuálně platných bankovek je znatelně širší. Jinak je u neplatných bankovek rok čitelný z lícu bankovky.

Neplatná dvoustovka (nahoře) a platná dvoustovka (dole)Neplatná dvoustovka (nahoře) a platná dvoustovka (dole): Foto Radek Štěpán 

Může se platit bankovkami, které se vyřazují?

Pokud si nevšimnete a prodejce je vezme, tak zřejmě ano, nicméně platit by se jimi už nemělo. My jsme vyzkoušeli několik spíše výletních restaurací. Ve většině to neřešili. U jedné jsem se ale zasekli a číšnice bankovku s díky odmítla. Ve známé síti supermarketů již byli také nesdílní a peníze odmítli. Vše se ve finále odvíjelo od toho, jak byli zaměstnanci té či oné společnosti poučeni. A platby u vás? Stejně tak byste právě ani vy neměli přijímat platby těmito bankovkami. Měli byste je vyměnit v některé z bank. Od 1. července roku 2024 už budou směnitelné pouze v České národní bance.

Zdroje info: https://www.kurzy.cz/zpravy/659983-skoncila-platnost-bankovek-100–2000-kc-s-uzkym-stribritym-prouzkem/

https://www.mesec.cz/aktuality/ve-ctvrtek-30-cervna-2022-konci-platnost-bankovek-z-90-let-v-patek-s-nimi-uz-oficialne-nezaplatite/

Neplatná dvoustovka: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.