Plynové prázdniny? Vše je možné, úspory budou nezbytné

Plynové prázdniny

Válka na Ukrajině rozhodně nekončí. Naopak konflikt zamrzá a může ještě eskalovat. Aktuálně je jasné, že Evropu čeká poměrně tuhá zima. Premiér Fiala sice horentně ujišťuje, že plynu je dostatek a všechno zvládneme, nicméně počítat je třeba s tím, že konflikt mezi Západem a Ruskem potrvá klidně i několik let. V zimě by nás mohly čekat i plynové prázdniny. Nevyvrátil to v rozhovoru pro Lidovky.cz ani zmocněnec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška. Jak by tedy situace mohla vypadat?

V zásobnících je přes 80 % plynu

To je určitě super a dobře se to poslouchá. Stejně tak je pro naše uši libá i informace týkající se získání určité kapacity terminálu stlačeného zemního plynu v Holandsku. Přesto může přijít opravdu krutá zima, která nás bude tlačit k obřím úsporám. Na tuto skutečnost bychom se měli připravit.

Pokles ceny plynu spíše v nedohlednu

U optimistických variant se uvádí, že by už příští léto mohlo být z hlediska ceny plnu a jeho dostupnosti lépe. Jde ovšem skutečně pouze o optimistické varianty. Nahradit 40 % zemního plynu, jenž proudil do Evropy, není zrovna jednoduchým a krátkodobým úkolem. Za rok se to dá zvládnout jen velmi těžko. Cena může klesnout až v době, kdy bude mít Evropa na plyn stabilní dodavatele.

Uhelné prázdniny byly, plynové mohou být

Přesně tak. Třeba v roce 1979 uhelné prázdniny byly. Konkrétně od 8. 1. 1979 do 29. 1. 1979. Šetřilo se nejen tím, že se zavřely ony budovy, ale také na vytápění dalších objektů, na provozu veřejného osvětlení a tak dále. Podotknout bychom měli, že teploty tehdy spadly na nějakých -15 až -20 stupňů Celsia. Dnes by plynové prázdniny fungovaly z hlediska úspory asi podobně. Jen výuka by nejspíše probíhala, a to online formou. Jinak je třeba připomenout, že v roce 1979 se následně nekonaly jarní prázdniny. Jak se bude situace vybíjet letos, uvidíme.

Jde spoléhat na německou plynovou solidaritu?

Těžko říct, zdali Německo, jež bude trpět velkou plynovou újmou, bude opravdu solidární. Tuto zkušenost nikdo z nás nemá a lze jen složitě predikovat, jak se bude náš soused chovat v momentu, kdy bude mít plynu akutní nedostatek. Václav Bartuška ale hovořil o tom, že Evropa před deseti lety plynovou krizí prošla a zvládla ji. Důležitá bude spolupráce v EU, nikoli hádky.   

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/domov/zvlastni-zmocnenec-energeticka-bezpecnost-tri-tezke-zimy-pripravit-bartuska.A220730_193231_ln_domov_lros?zdroj=top

https://plus.rozhlas.cz/mrazy-v-lednu-1979-cokoliv-jen-ne-prazdniny-7714224

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/plyn-mit-budeme-hlasi-fiala-otazky-na-premiera-z-kramarovy-vily.A220731_105502_domaci_kop

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.