Platy v IT: Pod 50 tisíc už v Praze skoro nikdo nevezme

IT

Oblast IT je dnes maximálně využívaná a ceněná. Pokud ji srovnáme s ostatními obory, zjistíme, že nabízí nadstandardní platy. Vždyť vydělat si mohou zaměstnanci klidně i okolo čtvrt milionu za měsíc. Mzdu přesahující 100 000 korun za měsíc přesáhne až čtvrtina pozic, jež jsou nabízeny v hlavním městě. V Brně jde o celou polovinu. Obsáhlý výzkum personální agentury Grafton Recruitment hovoří dokonce o tom, že pod 50 000 korun měsíčně již zájemci v Praze prostě a jednoduše nepůjdou.

V ČR chybí 20 až 30 000 IT pracovníků 

Kvalifikované odhady hovoří o tom, že v České republice chybí celkem okolo 20 až 30 000 pracovníků v IT. Nejvíce konkrétně chybí senioři v oblasti developmentu a Java developmentu. Zajímavě situaci vystihl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group: „Firmy se vzájemně předhání a snaží se kandidáty zaujmout zajímavými benefity, lákavou finanční odměnou i možností pracovat odkudkoliv. Právě o pozice, které lze vykonávat na dálku, mají totiž uchazeči největší zájem. Stávajícího zaměstnavatele pak opouští zejména z důvodu nedostatečného finančního ohodnocení a také kvůli možnosti pracovat s atraktivními technologiemi.“

Ředitelé IT dosáhnou až na 250 000 měsíčně

Je to tak, ředitelé v této oblasti se označují jako CIO a v Praze si mohou přijít zhruba na 150 až 250 000 měsíčně. Počítat je třeba i s tím, že v ostatních krajích se mzda pohybuje mezi 90 až 150 000 korunami. V Brně ovšem může CIO vydělat okolo 200 000 korun hrubého za měsíc. Jinak si na podobné peníze může přijít také manažer nebo ředitel vývoje softwaru v hlavním městě.

Nejnižší mzdy ve Zlíně, Olomouci a na Vysočině

Jedná se především o pozice specialistů technické podpory 1. stupně v těchto oblastech. Jinak si vydělají poměrně málo také specialisté technické podpory 2. stupně na Olomoucku. Na Zlínsku je na tom nic moc programátor junior nebo software tester v Jihočeském kraji. Na těchto pozicích berou lidé pouze okolo 30 000 korun za měsíc.  

Regionální rozdíly mizí, vládne práce na dálku

Spousta lidí dnes prostě pracuje na dálku. I tak se ale platy liší dle konkrétních sídel firem. V Praze oscilují platy IT pracovníků mezi 60 až 120 000 korunami. V Brně jde o rozmezí od 50 do 110 000 korun, na Ostravsku mezi 45-80 tisíci. V podnikových službách počet IT zaměstnanců roste. Co třeba takový SAP konzultant? Jeho plat se pohybuje v různých regionech jinak. V Praze si přijde na 75-120 tisíc, v Brně na 75-110 tisíc a v Ostravě na 75-105 tisíc.

Zdroje info: https://www.grafton.cz/cs/o-nas/medialni-zona/napsali-o-nas/pod-50-tisic-uz-v-praze-v-it-temer-nikdo-praci-nevezme

https://www.platy.cz/platy/informacni-technologie

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.