Platební karta

Plaťte v zahraničí platební kartou

Dovolené se již blíží. Řešíte, jak zde budete uskutečňovat své platby. Naše rada zní – pokud budete cestovat v Evropě nebo po USA, je pro vás výhodné platit převážně platební kartou. I takové platby však musí vyžadovat vaši pozornost. Jsou zde některé faktory, na které je nutné si dát pozor. Prohlédněte si naši nabídku triků na placení platební kartou v zahraničí.

Raději dvě nežli jedna

Krátký zápis první rady, která je však opravdu takto jednoduchá. Na cesty je lepší si brát dvě karty, než jen jednu. Doporučuje se jedna značky Visa a jedna od Mastercardu. Jde totiž o dvě nejvyužívanější karty. Může se však stát, že karty budou mít zrovna výpadek (což se stává relativně často). Při platbě například pokoje či půjčovného za auto, byste byli namydlení. Proto použijete kartu druhé značky a vaše platba může proběhnout v poklidu. Dalším trikem je platit veškeré zálohy na kreditní nikoli pouze platební kartu. Důvod? Víte, že vám bude záloha vrácena. Je tedy lepší půjčit si od banky, než blokovat vaše vlastní prostředky, které budete beztak potřebovat. Ohledně poplatků za platbu u obchodníka je to celkem jasné. Ze strany banky většinou nejsou. Mohou být ze strany obchodníka, na ty však musíte být včas upozorněni.

Hledání bankomatů

S hledáním bankomatů v cizině na místech, kde to neznáte, vám pomůže mobilní aplikace Visa Travel Tools. Ta vám pomůže nejbližší najít. Jste-li zvyklý na výběr z bankomatů doma zdarma, raději rozmýšlejte. V zahraničí to tak většinou není. Dobré je si spočítat kolik ještě do konce pobytu budete potřebovat, abyste nemuseli chodit do automatu zbytečně znovu. Například Fio banka totiž chce za výběr v zahraničí 80 Kč plus 0,5% částky, kterou vybíráte.  Většinou jsou ceníky vázané na konkrétní typy účtů nebo karet, a proto je dobré se před odjezdem informovat, jak jste na tom právě vy.

Platba DCC. O co jde?

Tento název nese specifická funkce některých bankomatů nebo obchodníků v zahraničí. Je určena pro zahraniční turisty. Pod zkratkou se schovávají slova Dynamic Currency Conversion.  Znamená to tedy, že například u obchodníka si vyberete, zda budete platit v korunách nebo v cizácké měně. Způsob platny v českých korunách je někdy dražší, ale hned vidíte, kolik vás stojí onen výrobek a nemusíte nic přepočítávat. Musíte se také informovat o kurzu, který aplikace používá.   

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *