Dotace

Představíme vám novou zelenou úsporám

První vlna zelené úsporám, tedy dotačního programu Ministerstva životního prostředí, měla velký úspěch. Teď je tu nová zelená úsporám 2017! Tento program vám může pomoci s financováním zateplováním domu či bytu nebo třeba výměnou kotle. Bude zde pro vás k dispozici i bonus v maximální výši 40 tisíc korun. To by měla být vaše největší motivace. Podívejme se na parametry této staro nové dotace. Přidává se také bonus pro fotovoltaiku a solární panely. Zde až 150 tisíc korun.

Kdo získá bonusy

Tento program vyplatil uchazečům o dotaci již 2 miliardy korun. Uchazečů bylo již 12 a půl tisíce. Jde tedy o populární počin. A kdo dle novým pravidel může získat zmíněné bonusy? Ty domácnosti, které kombinují žádost o dotaci na zateplení domu, dále na výměnu oken a dveří. Další možnou kombinací je instalace solárního systému a výměna kotle na tuhá paliva za zdroj tepla, který je úspornější. Bonus ale může získat i ten, kdo bydlí v domácnosti v oblastech se znečištěným vzduchem. Musí zde být opakovaně a znatelně překračovány limity poletavých částic v ovzduší. Jde tedy například o oblasti v Moravskoslezském kraji nebo v krajích severních Čech. Celý seznam míst je na stránkách Státního fondu životního prostředí. Bonus pak zahrnuje 7 500 Kč navíc.

Navýšení bonusů na fotovoltaiku

Dalším bodem je fotovoltaika. Od září 2017 bude Nová zelená úsporám finančně zvýhodňovat instalaci solárních panelů, které budou používány a instalovány pro domácnosti a jejich spotřebu. Panely s výkonem více jak 4 MWp dostane člověk maximálně 150 tisíc korun. Navíc je tu jedna velká výhoda. Žádat mohou i ti, kdo již dotaci získali, ale své instalované zařízení chtějí zefektivnit a zlepšit či rozšířit. To může pomoci s pozvolným vylepšování vašeho zeleného arsenálu. Zde ale platí jedno pravidlo pro získání částek. Musí minimálně o 20% zvýšit využitelný zisk v budově.

Peníze navíc na úsporné bydlení

Další věcí, kterou nová zelená úsporám umožňuje, je výstavba domů v pasivním standartu a energeticky úsporné rekonstrukce a renovace domů či bytů. Na dotace dosáhnete, i když děláte menší úpravy s energetickými pozitivy. Například může jít o již zmíněné výměny dveří, oken. Na tyto opravy, čeká na žadatele až 215 tisíc korun.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *