Volání

Konec roamingu po Evropě! Co se mění a co ne?

Asi to zaznamenal každý. Teď před dovolenými je to ještě lepší zpráva. V Evropské unii se ruší roaming. Z jakékoli země evropské čtyřiadvacítky můžeme nyní volat do své vlasti za stejné ceny, jako voláme obyčejně. Od června je tato změna skutečností. Určitě je pro všechny užitečná. Na co se však vztahuje a na co nikoli? Pojďme si udělat jasno!

Rekapitulace změn

Takže co bude tedy jinak? Jde o opravdu velkou změnu. Místo roamingu, který vlastně přestane existovat, budete platit za volání z unie do unie stejné peníze, jako kdybyste volali z nějakého místa v České republice opět do Česka. Znamená to tedy, že váš ceník je stejný jak pro vnitrostátní hovory, tak pro hovory po celé Evropské unii. Tento případ platí tedy v případě:

1)      Jste-li v EU a z českého čísla voláte do ČR na další české číslo,

2)      jste-li v EU a z českého čísla voláte na další české číslo do EU,

3)       a naposledy jste-li v EU a z českého čísla voláte na číslo země v EU do EU.

Pro SMS zprávy nebo využívání mobilních dat to platí úplně stejně.

Volání do zahraničí vs. roaming

Myslíte si, že jde o to samé? Ne. Právě zde může dojít k problémům. Roaming je operátory definován jako volání ze zahraničí. Pokud však budete z ČR volat do jiného státu Evropské unie, již opět platíte dle vašeho ceníku. Operátoři totiž říkají, že volání do zahraničí z domovské země není roaming. Pozor tedy. Tohle je jeden z háčků oné změny. Zrušení roamingu tak není stoprocentní. Musíte se vždy podívat do vaší smlouvy a vyhodnotit, jak roaming a volání do zahraničí rozlišuje právě váš operátor.

Jak je to s volnými minutami?

Pokud máte ve vaší smlouvě s operátorem nějak ošetřeny volné minuty do vlastní sítě a můžete tedy zadarmo volat na čísla stejného operátora, v zahraničí tomu tak nebude. I když budete volat z EU do České republiky na čísla stejného operátora, voláte dle ceníku jakoby jste volali do cizí sítě. Volné minuty tak ze zahraničí (ani z členských států Evropské unie) čerpat nelze. Naopak to ale je pokud máte v rámci vašeho paušálu volné minuty do cizí sítě. V takovém případě volání z EU domů se nejprve zahrnuje do oněch volných minut. Dle ceníku se účtuje jen v případě, že tyto minuty vyčerpáte.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *