Platit kyberzločincům výkupné se nevyplácí

02_ransomware2

S tím, jak se i samotný Apple dostal do problémů s vydíráním za 50 milionů dolarů ze strany kyberzločineckého gangu, pojem ransomware se opět dostal na do popředí pozornosti. Nejnovější analýzy však ukazují, že o ransomwaru má řada lidí velmi zkreslené informace. Platí to především v tom smyslu, že mnoho lidí v zásadě věří v „serióznost“ kyberzločinců a pokládají za pravděpodobné, že když zaplatí požadované výkupné, svá zablokovaná data dostanou zpět. Skutečnost je taková, že v naprosté většině případů se nic takového nestane.

Apple a jeho problémy s kyberzločinci

Koncem dubna se do světa dostala zpráva o tom, že jeden ze subdodavatelů společnosti Apple se dostal do problémů kvůli tomu, že z jeho systémů byla ukradena schémata několika nových produktů Apple. Za jejich vrácení požadovali zločinci výkupné ve výši 50 milionů dolarů, které bylo později sníženo na 20 milionů dolarů. V současné chvíli není zřejmé, jak celá aféra skončí. Je ale dobrou příležitostí k tomu, abychom se seznámili s výsledky nové analýzy fenoménu ransomware.

01_ransomware2

Foto: Pixabay

Platit se nevyplatí

Podle analýzy jejíž výsledky zveřejnil časopis Forbes, se sice počet ransomware útoků oproti minulým letům trochu snížil, roste ale jejich sofistikovanost a také náklady na obnovu systému. Ty mohou být několikanásobně vyšší než cena výkupného, což je samozřejmě logika, se kterou zločinci pracují.

Současně bylo ale zjištěno, že až 92 % společností, které se rozhodly výkupné zaplatit (a jejich počet také roste), nedostalo zpět všechna svá data. Skoro třetina z nich dokonce nedostala ani polovinu dat, o která původně přišly.

To v překladu znamená, že platba výkupného není ani v nejmenším zaručenou cestou k návratu dat a společnosti by to raději ani neměly zkoušet. Je totiž pravděpodobné, že nakonec přijdou jak o výkupné, tak o podstatnou část dat a prostředky na obnovu systému.

Zdroj informací: https://www.forbes.com/sites/daveywinder/2021/05/02/ransomware-reality-shock-92-who-pay-dont-get-their-data-back/?sh=65e29dc8e0c7

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.