Platební karta pro děti. Existují rizika

Platební karta se nemusí týkat jen dospělých. Stále častější je reality, kdy ji mají i nezletilí. V dnešní době některé tuzemské banky nabízejí i platební banky pro děti mladší 15 let. Může jít o dobrou službu, kterou ocení i rodiče, avšak nese s sebou i rizika, která musíte promyslet, než dítěti svěříte platební kartu. Dnes se na tuto problematiku zaměříme.

Platební karta už od první třídy

Dvě z tuzemských bank nabízejí platební debetní karty dětem od 6 let. Většina z nich mají pak věkovou hranici posunutou na 8 letech. Nevylučují však její posunutí směrem níž. Mezi bankami, které působí v Česku většina povoluje bankovní účet dětem mladším 15 let, jen jedna z nich pak povolují platební karty „až“ od 10 let. Trend je tedy jasný. Banky nemají problém vydávat platební debetní karty ani dětem v první třídě. Ze strany bank je tedy signál jasný. Vy jako rodič však musíte zvážit všechna rizika, která to s sebou nese.

Dobrý sluha, zlý pán

Začneme výhodami. Pro rodiče to totiž skvělý nástroj, jak kontrolovat výdaje svých dětí. Navíc, pokud existuje v rodině nějaký zvyk dávání kapesného a podobně, vše může udělat rodič prostřednictvím přesunů peněz internetovým bankovnictvím. Efektivně lze totiž posílat peníze na účet, z kterého děti čerpají finance, navíc jako rodič máte na tento účet přístup. Navíc zde neexistuje možnost, že by šly děti do mínusu. Žádná banka to totiž u debetních karet u dětí nepovoluje. Nemusí jít tedy o velkou věc, avšak rizika nelze podceňovat či ignorovat. U velmi malých dětí, které ještě nejsou připraveni na hospodaření s penězi, může platba kartou představovat metodu směny, kdy si ne zcela uvědomují cenu peněz. Pokud utrácejí kovové peníze či bankovky, vidí, že peníze, „někam mizí“. To u platby kartou není.

První děti seznamte s penězi

Proto není vůbec mimo mísu nejprve před přechodem na platební kartu seznámit děti s penězi a s hospodaření s nimi. Začněte kapesným „do ruky“. Pokud uvidíte, že dětem nedělá problém s penězi normálně fungovat, můžete přejít na platební kartu. Ideální čas na platební kartu je nejspíše na druhém stupni základní školy. V tomto období si děti již uvědomují, jak s penězi nakládat. Pokud už přistoupíte na platební kartu pro děti, určitě využijte limity na platbu kartou či výběr z bankomatu. Nastavte je maximálně na jednotky tisíc, u velmi malých dětí snad ještě méně. To vám ušetří starosti, že si dítě vybere nebo nakoupí za mnoho peněz bez rozmyslu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.