Na co si dát pozor během blížících se svátků

Konec roku se povětšinou nese v duchu pohody a rodinného souznění, které vrcholí na Štědrý den a posléze také při oslavách Nového roku. Zároveň se ovšem jedná o poměrně hektické období, které s sebou přináší řadu bezpečnostních rizik a nehod. Na co všechno si musíte dát v tomto bujarém čase dobrý pozor? V podstatě vás ohrožuje zejména těchto šest základních věcí.

6. Svíčky a adventní věnce

K Vánocům a adventním nedělím samozřejmě patří svíčky a věnce. Ty se ale bohužel poměrně často stávají příčinou požárů, jelikož jsou domácnosti přeplněné vysoce hořlavými materiály. Svíčky proto bezprostředně před zapálením dokonale zabezpečte, aby se případná rizika snížila na minimum. Určitě se také vyplatí schovat před dětmi všechny zápalná zařízení, aby jejich nebezpečné hrátky neskončily karambolem obřích rozměrů.

5. Předvánoční úklid domácnosti

Možná se vám zdá předvánoční uklízení jako naprosto bezpečná (a hlavně důležitá) činnosti, nicméně divili byste se, kolik úrazů tento úkon v horizontu jednoho roku způsobí. Ze statistik dokonce vyplývá, že po sportech je právě úklid domácnosti druhým nejčastějším původcem zranění na konci roku. Rizikové jsou pak hlavně pády z vyvýšených míst, nebo také práce s elektrickým proudem.

4. Nepozornost chodců

Během prosince praskají nákupní střediska ve všech, jelikož se lidé snaží sehnat pro své blízké ty nejkrásnější vánoční dárky. O těch samozřejmě přemýšlí na každém kroku a proto může snadno dojít ke zranění nepozorných chodců, kteří omylem vkročí do vozovky bez rozhlédnutí nebo uklouznou po zledovatělém chodníku. Nezapomínejte se tedy ze světa fantazie vrátit zpátky na zem, chráníte tak sami sebe.

3. Sváteční řidiči vyrážejí do ulic

Závěr roku se nese ve znamení rodinných sešlostí, na které svými vozidly vyrážejí i takzvaní „sváteční řidiči“. Podmínky na silnicích jsou o poznání horší než v ostatních měsících, takže nevyježděný člověk může snadno způsobit dopravní nehodu.

2. Přemíra alkoholu může bolet

Svátky a oslavy Nového roku jsou všeobecně spjaty také s konzumací alkoholu. Pokud i vy si skleničku lahodného moku neodpustíte, dobře si promyslete, jaký program bude poté následovat. Rozhodně nesmíte v horizontu několika následujících hodin usednout za volant a ani sport pro vás není tou nejlepší aktivitou. Pamatujte, že i kapka alkoholu je o jednu kapku navíc.

1. Pyrotechnika není zločin, jenomže…

Ačkoli se oslavy Nového roku datují ke dni 31. 12., mnoho nadšenců to nevydrží a po čas celého prosince vesele odpalují petardy na ulicích. Tím nejen otravují život běžných občanů (a vášnivých pejskařů), ale sami sebe vystavují nebezpečí vážného úrazu. Nejednou se stalo, že levná pyrotechnika z výprodeje vybouchla člověku přímo na dlani a způsobila tak rozsáhlé škody, že daná osoba přišla o několik prstů. Improvizovaný ohňostroj může rovněž způsobit škody na majetku ostatních.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.