Platby nad tisíc eur v Itálii – již jen bezhotovostně

Od začátku tohoto roku začala v Itálii platit nová regulace, která stanoví, že všechny platby nad 1000 eur smí být plněný jen a pouze bezhotovostně, nikoli tedy reálnými penězi. Proč? A jaké jsou další detaily této změny?

Vývoj italských snah v boji s daňovými úniky

Od prvního července roku 2020 se v obchodech smělo v Itálii platit jen do výše 2 tisíc eur. Cílem italského zákonodárce bylo zvýšit přehled plateb v rámci boje proti daňovým podvodům a únikům. V minulém roce pak začala platit mnohá zvýhodnění, která měla u obyvatel stimulovat preference bezhotovostních plateb. Šlo například o nabídku cashback za platby kartou nebo účtenková loterie. V Itálii platí povinnost poskytovat svým zákazníkům možnost platit bezhotovostně od roku 2014. Náklady obchodníků na zařízení pro bezhotovostní platby jsou však vysoké a je nutné odvádět provize bankám. Dle tamní spotřebitelské organizace Altroconsumo taky tato povinnost nebyla nikdy systematicky kontrolována. Menší prodejci mají od roku 2020 daňové slevy ve výši 30 % na výdaje spojené s nabízením bezhotovostních plateb.

Časté poplatky za bezhotovostní platby malých částek

Stále však musí obchodníci platit bankám poplatky za transakce. Kvůli zpětnému uplatňování daňových úlev a právě nákladům na každou transakci pak obchodníci často zavádí poplatky za bezhotovostní platbu malých částek. A to i přesto, že zákon toto zapovídá. I přes zákonný zákaz italský Antimonopolní úřad řeší stížnosti na existenci poplatků u prodeje jízdenek, prádelnách nebo v restauracích.

Výsledky omezování hotovostních plateb

Vládní nařízení v této oblasti mají prý již své výsledky. Dle italské organizace spotřebitelů Altroconsumo totiž platby kartou za poslední rok vzrostly o více jak polovinu. 24 % respondentů pak řeklo, že více využívají platby mobilem. I přes tyto výsledky a regulace státu však někteří obchodníci stále odmítají bezhotovostní platby přijímat.

Zdroj: https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-9252/italie-omezuje-platby-v-hotovosti
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.