Nová nabíjecí baterie patentována: Je levná a bezpečná

Baterie

Problémy s hořícími bateriemi nejsou až tak časté, nicméně v pravidelných intervalech se informace o tomto neslavném fenoménu v médiích objevují. Tak jako tak by ale měla přijít přítrž. Vědci Akademie věd ČR totiž patentovali baterii, jež hořet nebude. Zkonstruovali speciální model, který zvládne prakticky všechno.

Baterie fungující na principu elektrochemické reakce

Vědci konkrétně zkonstruovali ve Fyzikálním ústavu a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR vysokonapěťovou baterii, která funguje na principu elektrochemické reakce. Dokáže vydržet až 500 cyklů vybití a následného opětovného nabití. Kapacita baterie je tedy solidní a lze ji srovnat s klasickými komerčně prodávanými nikl-metal hydridovými bateriemi. Její velkou předností je také minimální cena, vyrábí se totiž s nejlevnějších materiálů.

Vodná baterie a její fungování

Princip vodné baterie je nový a inovativní, Využívá se konkrétně slané vody, grafitu a také zinku. Vysoké napětí je dodáváno specifickou chaotropní solí. Právě ji zkoumal již před 130 lety německý chemik Franz Hofmeister. Tým vedený Jiřím Červenkou se jeho zkoumáním inspiroval.

ElektřinaFoto: Pixabay

Dříve měly tyto baterie nízkou kapacitu

Konkrétně Jiří Červenka říká: „Vodné baterie byly představeny již dříve, ale jejich rozmachu bránila relativně nízká kapacita a napětí. Našemu týmu se podařilo tento problém vyřešit tím, že jsme do roztoku vody přidali velké množství chaotropní soli chloristanu zinečnatého. Dosažené napětí je srovnatelné s napětím, kterého dosahují organické elektrolyty v komerčních lithiových bateriích. Nespornou výhodou našeho elektrolytu je vysoká vodivost, která na rozdíl od organických elektrolytů významně neklesá ani za nízkých teplot.“

Solidní kapacita s možností navýšení

V testech se doposud zjistilo, že zmiňovaná experimentální vodná baterie se může pochlubit kapacitou okolo 45 mAh/g. Její výstupní napětí činí 2 V a výdrž 500 cyklů. Kapacita se dá dle slov Jiřího Červenky ještě zvýšit. Doplňuje také následující: „Nyní se zaměříme především na vysokokapacitní baterie s ionty, které mohou mít v principu vyšší kapacitu než lithiové baterie. V nedávné době jsme na podobném principu sestavili hliníkovou vodnou baterii, která se jeví také jako velmi slibná.“

Výbuch ani vznícení nehrozí

Pří výrobě nové baterie je velmi důležitá hlavně bezpečnost jejího využití. Zatímco Li-ion baterie mají velmi hořlavé organické elektrolyty, u nové vodné baterie nic takového nehrozí.

Zdroje info: Protext ČTK, Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.