Plánovaný zákon chce omezit noční svícení

světlo

Pravděpodobně se už všichni brzy dočkáme větší tmy. Vláda totiž směřuje k přísnějším pravidlům pro regulaci venkovního osvětlení. Tma je nepostradatelná pro mnoho živočichů na této planetě. A i lidé by si zasloužili opět krásný pohled na hvězdnou oblohu. Narůstající světelné znečištění ovlivňuje nejen náklady na energie, ale také zhoršuje naše životní prostředí a tím i kvalitu našich životů.

Inspirace Francií

Lidé stále více žijí pod umělým osvětlením což má negativní dopad na kvalitu spánku i jejich zdraví. Někteří vědci dokonce se zdviženým prstem varují i nad možným vznikem některých onemocnění jako je například cukrovka, či deprese. Světelné znečištění podle nich stále více přispívá k výskytu civilizačních chorob. Negativní dopad má také na faunu i floru.

Někde již z těchto důvodů přistoupili k omezování světelných zdrojů. Například v nedaleké Francii zhasínají obchody již hodinu po zavírací době. Příkladem můžeme ale vidět i blíže. Ve městě Kolín nad Rýnem se tamní radnice rozhodla, že nasvícení místní katedrály svatého Petra bude v noci zhasnuté.

I naše Ministerstvo životního prostředí se snaží o regulaci osvětlení. Norma, kterou vydalo, ale musí nejprve nabýt podoby zákona, aby se jednalo o skutečnou změnu. A tento krok ještě zcela jistý není.

světlo

Foto: Pixabay

Kritické hlasy

Skepticky se však k omezení světla stavějí například některé obchodní řetězce, které striktní zákazy svícení spíše odsuzují. Většina řetězců se na noc snaží i tak světla utlumit, zákon tak považují za zcela zbytečný.

Řetězec Kaufland má nastavené svícení na parkoviště, reklamní bilboardy, i samotný obchod. Pomocí soumrakových čidel však všechny tyto své světla postupně zcela zhasínají. K problematice zhasínání světel se vyjádřili například i kriminalisté, kteří osvícení města považují za více bezpečné. Ze záznamových kamer při přepadení ve tmě lupiče jen těžko polapí.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/domaci/cesko-chce-zakonem-omezit-venkovni-sviceni-svetla-zhasiname-uz-ted-oponuji-obchodnici-1410471

https://www.mzp.cz/cz/news_20230206_Lidi-a-prirodu-pomuze-ochranit-pres.svetelnym-znecistenim-nova-norma

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.