Písek a kameny z dovolené? Raději ne, může to stát desetitisíce

pláž

Ať se hodláte vydat letos kamkoliv, je nutné pamatovat na dodržování některých pravidel. Sbírat mušle, písek ani velké škeble se nemusí vyplatit. Může vás to přijít pěkně draho. Jak dodržovat pravidla v cizích zemích?

Pláže nejsou vaše

Láká vás odebrat si vzorek písku od moře? Pokud nechcete platit tučnou pokutu, můžete na tento špek zcela zapomenout. Dejte pozor na to, co si z dovolenkových destinací odvážíte. I obyčejné kamínky by vám nemusely při kontrole projít. Přísné tresty padají nejen v Itálii, ale i v Řecku.

Sardinie je proslulá dobrým jídlem, plážemi i panenskou přírodou. Platí zde však přísná pravidla, při ochraně přírodní krásy si neberou místní žádné servítky. Jakmile u vás celníci objeví písek, mušle nebo kameny, bez milosti vám je vezmou. Jejich vývoz je zakázaný a váže se k nim i pokuty. Není dobré to pokoušet.

V zavazadle vás tato krása může vyjít až na 3000 euro, což je v přepočtu 75 000 korun. Kameny nevozte v žádném případě ani v kufru u auta. I pro pár kilogramů můžete skončit ve vězení. Minimálně v případě jednoho Francouze taková událost nedávno skutečně nastala. V kufru od auta vezl tehdy 41 kg kamení. Byl zatčen a poslán do vězení.

pláž

Foto: Pixabay

Bílé oblázky ne

Ani řecký ostrov Skiathos vás nepohostí. Známá pláž Lalaria je poseta bílými křišťálovými kamínky. Ani jeden z nich si vzít ale nemůžete. Hrozila by vám pokuta až ve výši 10 až 25 000 korun. Kamínky jsou chráněny, místní je považují za svoji chloubu. Vážné následky nestojí za zkaženou dovolenou, proto dodržuje a respektujte pravidla zemí, do kterých přijíždíte. Přeci jenom jste tam jen na návštěvě.

Obchod s bílým pískem je od roku 2017 nelegální, sbírat se nesmějí ani jiné přírodní artefakty. I přesto policie pravidelně zadržuje některé turisty s plastovými lahvemi plnými písku. Další francouzský pár netroškařil a nabral si jich s sebou rovnou 14. V roce 2021 bylo změřeno, že na plážích chybí zhruba 6 tun písku.

Úřady bojují s turisty už několik let. Nachází u nich i různé kamenné úrovni i úlovky z moře. Lidé nedbají na pokyny a svoje vzpomínky si chtějí odvézt i jinde než ve svém srdci. Často na to doplatí.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zajimavosti/za-co-dostanete-pokutu-v-italii-a-recku/

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/556709-tohle-na-dovolene-v-italii-nedelejte-mohlo-by-vas-to-zruinovat

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.