Koupil Abramovich Chelsea na příkaz ruské vlády?

01_chelsea

Londýnský soud v těchto dnech řeší stížnost ruského miliardáře Romana Abramoviche na nakladatelství HarperCollins, které vydalo knihu novinářky Catherine Beltonové: “Putin’s People: How The KGB Took Back Russia And Then Took On The West” (Putinovi lidé: Jak si KGB vzala zpět Rusko a pustila se do Západu). V knize totiž zaznělo, že Abramovich koupil fotbalový klub Chelsea na příkaz ruské vlády, tj. Vladimira Putina.

Případ Chelsea

Roman Abramovich zbohatl na prodeji privatizačních podílů ve firmách jako Aeroflot či Sibneft. Londýnský fotbalový klub koupil v roce 2003 a od té doby do něj napumpoval stovky milionů liber, za které nakupoval hráče, kteří klubu pomohli získat řadu anglických i evropských trofejí. Beltonová ale tvrdí, že se v tomto případě nejednalo o záměr vedený pouze sportovním zaujetím ruského oligarchy (jak tvrdí jeho právníci), nýbrž promyšleným plánem nejvyššího vedení Ruské federace v čele s Vladimirem Putinem.

01_putin

01_putin

Skrze fotbal k britské smetánce

Je nutno zdůraznit, že Beltonová netvrdí, že by se snad událo něco nezákonného. Koupě fotbalového klubu proběhla zcela legálně. Celý případ je spíše než pro policii zajímavý pro tajné služby. Hlavní motivací pro koupi klubu měla být snaha získat si koupí přístup do nejvyšších pater britské společnosti a skrze Chelsea posilovat ruský vliv ve Velké Británii.

Jak to v podobných případech bývá, Abramovich má solidní šanci na úspěch, neboť nic jako přímý důkaz toho, že Beltonová popisuje skutečnost, prakticky ani nemůže existovat. Vždy jde už z podstaty věci pouze o spekulace a jistý výsledek kritické analýzy dostupných faktů. Lze tedy očekávat, že stejně jako v posledním sporu nakladatelství s jiným ruským oligarchou – Mikhailem Fridmanem – skončí případ nějakou formou mimosoudního vyrovnání. Skutečnou motivaci ke koupi Chelsea tak zná pouze Roman Abramovich (a možná Vladimir Putin).

Zdroj informací: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-28/abramovich-rejects-claim-he-bought-chelsea-fc-on-putin-s-orders

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.