Piráti žalují Babiše – měl šířit lži o migrantech

Andrej Babiš

Česká pirátská strana oznámila, že kvůli výrokům předsedy vlády Andreje Babiše, ve kterých tvrdil, že Piráti chtějí zdaňovat byty a nastěhovat do domácností migranty, bude premiéra žalovat. Ještě předtím vyzývali Piráti Babiše v předžalobní výzvě k omluvě. Babiš tak však neučinil. Záležitost tedy budou nejspíše řešit civilní soudy.

„Politika nemá být o šíření lží,“ říká Michálek

Na tiskové konferenci záměr podat žalobu představil novinářům předseda poslaneckého klubu České pirátské strany Jakub Michálek. Ten se nechal slyšet, že česká politika se nesmí snižovat na úroveň, kdy o sobě jednotliví politici a politické strany budou šířit lži za účelem vzájemného poškozování. K žalobě pak Michálek uvedl, že budou tímto návrhem uplatňovat právo na ochranu pověsti strany. Piráti věří, že žaloba bude úspěšná a pomůže uhájit poctivé principy v politice.

„Nemám se za co omlouvat!“ odpověděl Babiš

Piráti ještě předtím, než ohlásili záměr podat na předsedu vlády žalobu, poslali premiérovi předžalobní výzvu, ve které žádali předsedu vlády a hnutí ANO 2011 k omluvě za výše uvedené výroky. Babiš však na sociálních sítích uvedl, že se nemá za co omlouvat. „Nemám se za co omlouvat a Piráti to moc dobře vědí,“ říká premiér.

Kvůli čemu začal spor?

Spor mezi Pirátskou stranou, která nyní bývá na prvních místech průzkumů volebních modelů (společně s hnutím STAN, s kterým tvoří volební koalici), a premiérem Andrejem Babiše, jehož hnutí Piráti se starosty odsouvají na druhé až třetí místo, vznikl kvůli debatě nad sdílenou ekonomikou. Babiš ve svém vyjádření proti Pirátům řekl, že nechce sdílet naší zemi. Poté dodal výroky o tom, že Piráti chtějí danit byty a nastěhovat lidem do domácností migranty. Ve své knize k volbám v roce 2017 však Andrej Babiš zmiňoval i důležitost sdílené ekonomiky, když popisoval, že lidé budou brzy sdílet automobily, byty a chaty. Na tento argument pak Babiš odpověděl, že tehdy myslel sdílení nikoli povinné, jak to mají v plánů Piráti.

Zdroj: ČTK prostřednictvím ceskenoviny.cz
Náhledové foto: Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.