Nejlepší české firmy? Hned šestnáct jich získalo titul Czech Best Managed Companies 2021

Jak založit firmu

Druhý český ročník programu Czech Best Managed Companies má své vítěze. Jde o firmy napříč odvětvími, které dokázaly uspět i v náročném období pandemie. Mohly zahájit vyčkávací taktiku a doufat v lepší časy, ale vydaly se opačnou cestou. Novou situaci přijaly jako výzvu.

Pandemie odhalila mnohé

Pandemický rok prověřil kvalitu řízení firem i metodiku jejího hodnocení, kterou v rámci Best Managed Companies sestavila na základě svých globálních zkušeností i lokální praxe z více než 35 zemí světa společnost Deloitte. Zatímco ve světě se program BMC realizuje již 28 let, v Česku proběhl druhý ročník. Pandemie sice ovlivnila způsob hodnocení firem a posunula komunikaci mezi porotou a zástupci hodnocených firem do online prostředí, přesto zájem o globálně zavedený titul nepoznamenala.

„Jsem rád, že i v situaci, kdy svět bojoval s pandemií covidu-19, se do programu Czech Best Managed Companies, který oceňuje kvalitu řízení firem, přihlásilo o více než polovinu více společností než do prvního ročníku a že způsob hodnocení společností prokázal univerzálnost i pro mimořádné období a napříč odvětvími ekonomiky,“ uvedl Miroslav Svoboda, lídr programu a partner v Deloitte Private.

Doručování, online prodej, zdravotnictví, ale také nemovitosti

Ocenění Nejlépe řízené firmy Česka 2021 získalo 16 společností, mezi nimi například Zásilkovna, Pilulka nebo Akeso holding, který patří k předním soukromým zdravotnickým firmám na českém trhu. František Vlček, ředitel pro procesy, kvalitu a efektivitu z AKESO holding v rámci udělení ocenění BMC také výstižně popsal enormní tlak, který v pandemickém roce ve zdravotnictví vládl:

„Všechno bylo naruby a vzhůru nohama zároveň. Bylo těžké cokoliv plánovat a rozhodnutí bylo nutné přijímat rychle, přitom jsme museli sledovat všechna nařízení vlády a mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a přizpůsobovat se měnícím se požadavkům. Konstantní změna, zoufalství ze ztráty kontroly nad věcmi v rozsahu, na který jsme byli zvyklí před krizí, to bylo těžké.“

BMC_PSN

Ocenění Czech Best Managed Companies 2021: Foto PSN

V pandemii však překvapivě v BMC uspěly i firmy z oblasti strojírenství (Hestego, ZLKL), stavebnictví (LIKO-S, První Chodská) nebo nemovitostí – společnost PSN. Byly to právě nemovitosti, ke kterým se lidé po kratičkém zaváhání a útlumu poptávky při příchodu koronaviru upínali. V pandemii se nemovitosti staly jistotou, které byl najednou všudypřítomný nedostatek. Zatímco některá odvětví, zejména v oblasti turismu, zábavy či sportu, pandemie razantně zasáhla, na trhu realit padaly rekordy. To potvrzují i slova Michala Kozdery, CFO společnosti PSN, která v programu Czech Best Managed Companies uspěla již podruhé.

„Podstatná část našeho byznysu nebyla naštěstí pandemií příliš negativně ovlivněna, prodeje bytů i akvizice nových nemovitostí proběhly v plánovaných objemech, a navíc se zvýšil počet potenciálních akvizičních příležitostí. Určitý dočasný pokles jsme zaznamenali u výnosů z nájemného, ty však představují jen malou část celkových tržeb společnosti.“ 

O programu Best Managed Companies

Best Managed Companies představuje globální program vytvořený společností Deloitte, který podporuje rozvoj podnikání a oceňuje přední domácí soukromě vlastněné a řízené společnosti. Jedná se o nejvýznamnější podnikatelské ocenění svého druhu. Český program BMC je určený výhradně pro české firmy, řízené z Česka, a to většinově českými nebo slovenskými podnikateli.

Czech Best Managed Companies

Best Managed Companies: Foto Deloitte

Zdroje:

Deloitte, https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/deloitte-private/articles/bmc-winners.html
PSN, https://www.psn.cz/blog/best-managed-companies-2021
Autor: Ing. Radka Křivánková
Marketing Expert, který přemýšlí v souvislostech a synergicky spojuje business a wellbeing

Best Managed Companies: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.