Volby

Piráti chtějí předčasné volby

Poslanecký klub České pirátské strany se rozhodl, že bude usilovat o vyvolání předčasných voleb, jako řešení stávající politické situace, která je zejména ovlivněna personálními otřesy v kabinetu Andreje Babiše a vypovězením podpory vlády ze strany komunistů. Jednat chtějí s ostatními stranami i s prezidentem Milošem Zemanem.

Jakmile bude schválen volební zákon

Klíčové však bude okamžik, kdy bude schválen nový volební zákon, který musel být narychlo v tomto roce přijat, aby se mohly bez problémů konat letošní řádné říjnové volby. Ústavní soud totiž z kraje roku části tehdejšího volebního zákona zrušil jako neústavní. Právě po tomto okamžiku je prioritou Pirátů vyvolání předčasných voleb. Předseda strany Ivan Bartoš oznámil, že kvůli tomu budou jednat jak s ostatními parlamentními stranami, tak s prezidentem země Milošem Zemanem.

Lepší řešení než vyslovení nedůvěry

Podle České pirátské strany jde o lepší řešení než pouze vyslovit vládě nedůvěru. Takový postoj zastávají strany koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a Lidovci). Ti argumentují tím, že pro rozpuštění sněmovny, které je jediným přímým nástrojem pro vyvolání předčasných voleb, totiž opoziční strany nemají dostatek hlasů. Potřeba je totiž ústavní většina, tedy 120 poslaneckých hlasů. Naopak Piráti pokládají rozpuštění sněmovny za lepší variantu. Pouhé vyslovení nedůvěry by totiž přeneslo moc do rukou prezidenta Zemana, který je v těchto situacích, jak ukazují zkušenosti z let 2013 a 2017, nepředvídatelný.

Bartoš chce jednat se stranami i Zemanem

Pravdou však je, že 120 hlasů potřebných k rozpuštění sněmovny nyní Piráti ani se svými spojenci nemají. 101 hlasů, potřebných pro vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše, by však kvůli konci tolerance vlády ze strany KSČM mít mohli. Miloš Zeman však v médiích již vzkázal, že pokud by byla vládě vyslovena nedůvěra, nechal by ji vládnout v demisi do řádných říjnových voleb. Právě toho se chce Bartoš vyvarovat. Chce tedy jednat i se Zemanem o změně jeho postoje. O rozpuštění pak chtějí Piráti jednat se všemi stranami, které jsou nyní ve sněmovně. Včetně hnutí ANO 2011 či třeba SPD.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

5 komentářů

 1. Martin Vaněk Odpovědět

  Námořní lupiči by se rádi dostali blíže ke korýtku? Není se co divit – z Prahy, kde vládnou, se stal Klondike pro „multikulturní“ zvěrstva, a s jídlem roste chuť…, takže se máme na co těšit, až se vítači a smažky dostanou podvodem do vlády, neboť opravdu nevěřím, že tady žije tolik hlupáků, kteří by je zvolili.

  1. Jj Odpovědět

   „Námořní lupiči by se rádi dostali blíže ke korýtku?“ – Znáte nějakou stranu, která by se k nim dostat nechtěla? ;; „nevěřím, že tady žije tolik hlupáků, kteří by je zvolili“ – Velká část lidí považuje za hlupáky ty, kteří volí jinak než oni. Ve skutečnoti je to však spíše ukázkou nesnášenlivosti než nadřazené inteligence určité skupiny lidí. V politice a v názorech na ni totiž vůbec o inteligenci nejde. https://www.databazeknih.cz/knihy/moralka-lidske-mysli-243271

   1. Martin Vaněk Odpovědět

    Pamatujete si na předvolební hesla Lupičů? Krom profláknutého „pusťte nás na ně…“ (což asi byl jinotaj pro ta korýtka) tam byly i transparentnost, hospodaření s veřejnými prostředky atd… A jak to vypadá v Praze pod jejich vládou? „Podpora“ multikultifestivalů typu „Jsem Afričan“, deviatních průvodů a především stejná politika „já na bráchu..“. Takže a priori nejde o hledání „čisté“ strany, ale jen o pouhé strovnání slibů s realitou.
    A pokud člověk i přes zjevný rozpor mezi slovy a činy volí stále ty samé, je hlupák! Ostatně voličská historie ods a čssd, vv, low 00, KraDU a dalších stran, které si udělali z veřejných peněz kasičku, je názorným příkladem zdravé mysli většiny občanů, které zpochybňujete. O inteligenci totiž jde, a logika je její nedílnou součástí.

  2. Zdenál Odpovědět

   To jsou takové naučené kecy z dílny japonského soudruha migranta. Vždy lepší pracovitý Arab než hromada českých vyžírků s nastavenou dlaní. A kdo nevolí soudruhy a udavače jsou hlupáci, to slýchávám v dnešní době neustále. Nechal bych to na vůli občanů, i když je jisté, že dokud se bude Bimbo v Lánech ještě trochu“ klepat“ na změnu můžeme zapomenout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *