Pětadvacítka fotbalistům. Ne úplně nesmyslná věc

Fotbal

Mají fotbalisti morální nárok na 25 000 korun, jimiž se stát snaží kompenzovat ušlé zisky OSVČ? Poměrně jednoduchá otázka, která má několik odpovědí, a to jak kladných, tak i záporných. Ministryně Schillerová hovořila o tom, že morální nárok fakticky nemají. Proti jsou zástupci takzvaných fotbalových odborů, již si zase myslí, že realita je diametrálně odlišná. Kde je tedy vlastně pravda?

Pomoc v nouzi

Pro každého člověka představuje 25 000 korun vítanou podporu v nouzi. Samozřejmě také pro fotbalisty, a t i na nejvyšší úrovni, tedy prvoligové. Aby bylo jasno, fotbalisti jsou osoby samostatně výdělečně činné, nikoli zaměstnanci klubů. I oni kvůli pandemii přišli o peníze, platy jim byly pochopitelně sníženy. Pokud tedy splní podmínky, mohou o kompenzaci požádat. Fotbalisti jsou v tomto úplně stejně jako jiné OSVČ.    

Bere fotbalista málo?

Zajímavou debatu podnítil senátor Jiří Růžička, který si na twitteru povzdechl nad tím, že samoživitelka pracující na dohodu o provedení práce nebo uklízečka ve škole na podporu nárok nemají a fotbalisti ano. Do fotbalistů se nato pustila do jisté míry také ministryně Schillerová, která říkala, že je to na morálním soudu každého z nich, že nárok mají, ale ona si myslí, že by žádat neměli.

Berou skutečně miliony?

Tímto se dostáváme o zažitých stereotypů, mezi které patří i rozšířený názor, že fotbalisti berou miliony. Ano, pokud si představíme Ronalda nebo Messiho, případně i některé další slavnější hráče v zahraničí, některé i u nás, tak ano. Jinak je ale situace zcela odlišný. U nás se standardně po trávnících pohybují hráči, kteří berou bez prémií plat od 20 do 30 000 korun. Kluby nacházející se ve středu tabulky, případně v její spodní části si nemohou dovolit platit více. Mladý hráč se často v úvodní sezoně v našich nejlepších týmech nemusí dostat ani přes 15 000 korun. Podle šéfů týmů by se škrty těchto hráčů ale týkat neměly. Je pravděpodobné, že hráči našich top týmů žádat nebudou. Ve druhé lize se platy pohybují mezi 25 až 28 000 korun. Tady je kompenzace jistě na místě…

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.