Dědictví

Peníze pro děti – spořte i vychovávejte!

Každý rodič určitě přemýšlí nad tím, jak co nejlépe připravit svou ratolest na vstup do života. Vybrat produkty, které nejlépe spoří na budoucnost dětí není nejjednodušší. Navíc nastává další úkol. Jakmile děti úspory získají při nabytí zletilosti, musí vědět, jak správně s penězi zacházet.

Který produkt vybrat?

Otázka, která ovlivní zhodnocení úspor, které chceme dětem následně věnovat. Nejlepší je vybrat takový finanční produkt, do kterého mohou přispívat všichni – celá rodina. Například i prarodiče. V tomto ohledu je velmi oblíbené stavební spoření. Při uzavírání smlouvy jsou peníze po dobu minimálně šesti let nedostupné. Můžete sice smlouvu předčasně ukončit, musíte však vrátit státní příspěvky. A právě ty jsou také dalším důvodem oblíbenosti produktu. Dělají 2000 ročně při vkládání minimálně 1 700 Kč za měsíc nebo 20 tisíc korun ročně. Zhodnocení se pak pohybuje okolo 1,5 % před zdaněním. Když započítáme i státní podporu, dosahuje efektivní výnos až 3 %.

Někteří volí podílové fondy

Velmi konzervativní lidé si však mohou sjednat investování do podílových fondů. Je zde transparentní vyjádření poplatků a možnost vybrat si strategii investování. Od té nejkonzervativnější přes vyváženou až po dynamickou. Dobré je vybrat strategie s vyššími výnosy a postupem času, jak se bude blížit konec spoření, riziko snižovat. Při horizontu například 15 let lze využít vyváženou strategii tak, že dlouhodobý výnos se může pohybovat i okolo 6 %. Je zde však riziko, že pokud budou trhy dlouho dole, můžete úspory ztratit.

Naučte děti zacházet s penězi

Důležité je však i tento aspekt. I výchovou a určováním vztahu dítěte k penězům vlastně ovlivňujete jeho vstup do budoucnosti. Často se totiž stává, že děti dostanou k dispozici příliš vysoký obnos peněz, aniž by ještě pociťovali potřebu nechat si jej na budoucnost. Správná výchova k finanční gramotnosti tak může začít již v útlém věku, a to třeba zakoupením prasátka pro střádání peněz. Postupem času je dobré zřídit dítěti například bankovní účet, na který budete mít přístup i vy jako rodič. Můžete totiž kontrolovat přitékání i odtékání peněz a popřípadě je omezovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *