Stravenky

Peníze místo stravenek. Změna systému pomůže spoustě zaměstnanců

Ministerstvo financí přichází s pozoruhodnou novelou, která by měla zjednodušit život zaměstnancům i zaměstnavatelům. Příspěvek na stravování ve formě peněz bude osvobozen od daně a dalších plateb pojištění. Situace se tak změní pouze v jakési formě příspěvku. Pro obě strany by se situace měla dokonale zjednodušit. Jak je to vlastně tedy s příspěvky nyní a jak bude vypadat nová situace? Co si od tohoto kroku slibuje ministerstvo?

Stávající situace se nemění, pouze vzniká alternativa

Nynější systém se fakticky nemění. Aktuálně zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravu prostřednictvím podnikové či jiné smluvní jídelny. Pokud tak nečiní, tak dává svým zaměstnancům stravenky v určité hodnotě. Ti si za ně pak mohou jídlo pořídit. Tak jako tak činí daňově uznatelný základ zaměstnavatele až 55 % z celkové ceny jídla, případně stravenky. Zbytek už jde ze zaměstnancovy čisté mzdy.

Co je tedy nového?

Zaměstnavatel bude aktuálně moci platit zaměstnancům místo stravenek peníze napřímo. Může tak také zapomenout na poměrně zdlouhavou administrativu a další úkony, jež jsou s pořizováním stravenek v klasické nebo elektronické podobě jakkoli spjaté. Po změně už ostatně nějakou tu dobu volali i zaměstnavatelé.

Co si vlastně ministerstvo od tohoto kroku slibuje?

Především zjednodušení administrativy. Samozřejmě chce také poskytnout nárok na stravu lidem, kteří by na ni jinak nedosáhli. Jednat se může až o 1 000 000 lidí, což není zanedbatelné číslo. Dále také nebudou plynout peníze překupníkům, tedy firmám, které v podstatě vydávají jakési alternativní hladové platidlo. Většinou zahraniční společnosti si tak přijdou na nemalý zisk. Není nutné, aby podnikatelé dotovali další subjekty. Otázkou pouze zůstává, jestli zaměstnanci skutečně peníze využijí na stravování. Hlídat dospělé už ale není starosti ministerstva ani zaměstnavatelů…

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

4 komentáře

 1. Josef Vyskočil Odpovědět

  A kolik přispěje stát na jídlo důchodcům, když nám potraviny zdražují řádově v desítkách procent? Nebo bude povinné navýšení důchodů počítat z platu zaměstnanců + příspěvku na stravu?

 2. Martin Jansa Odpovědět

  Už aby to bylo! Vždyť je to jen byznys, ušitý na míru nějakému kamarádovi! Nesmyslná paralelní měna, která je zátěží pro zaměstnance-ne v každém obchodě či restauraci nebo jídelně je akceptují, zaměstnavatele-byrokracie navíc i obchodníky-váže jim to peníze, které potřebují na nákup zboží.
  A argument, že peníze zaměstnanci nepoužijí na nákup jídla? Snad jsou dospělí, ne? Ti, kteří za stravenky nechtějí jídlo (samozřejmě, že především alkohol a cigarety) je dnes stejně se ztrátou vyměňují za peníze.
  Moc fandím této změně, jen víc takových!

 3. vera Odpovědět

  Daňově uznatelným nákladem u zaměstnavatele je náklad vynaložený na provoz vlastního stravovacího zařízení, kromě hodnoty potravin, nebo příspěvky na stravování zajišťované prostřednictvím jiných subjektů a poskytované až do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu, maximálně však do výše 70 % stravného vymezeného pro zaměstnance při trvání pracovní cesty 5 až 12 hodin (70 % ze 79 Kč = 55 Kč). Tedy nikoliv 55% ceny jakéhokoliv jídla v jakékoliv restauraci. Ostatně není povinnost zaměstnavatele stravenky poskytovat, není povinností zaměstnavatele obědy zajišťovat. Je povinností zaměstnavatele umožnit přestávku na ten oběd. Stravenky jsou poskystovány zaměstnancům ve státní sféře. Menší a malé firmy stravenky, většinou, neposkytují. A také není pravda, že zaměstnanci jdou se stravenkou na oběd. Běžně si za stravenky nakupují v marketech, kde jsou nápisy, že za stravenky jim neprodají alkohol a cigarety. Tak to bude jednodušší, místo stravenek dostanou rovnou peníze, stejně na ten oběd nepůjdou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *