Peníze místo stravenek. Změna systému pomůže spoustě zaměstnanců

Stravenky

Ministerstvo financí přichází s pozoruhodnou novelou, která by měla zjednodušit život zaměstnancům i zaměstnavatelům. Příspěvek na stravování ve formě peněz bude osvobozen od daně a dalších plateb pojištění. Situace se tak změní pouze v jakési formě příspěvku. Pro obě strany by se situace měla dokonale zjednodušit. Jak je to vlastně tedy s příspěvky nyní a jak bude vypadat nová situace? Co si od tohoto kroku slibuje ministerstvo?

Stávající situace se nemění, pouze vzniká alternativa

Nynější systém se fakticky nemění. Aktuálně zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravu prostřednictvím podnikové či jiné smluvní jídelny. Pokud tak nečiní, tak dává svým zaměstnancům stravenky v určité hodnotě. Ti si za ně pak mohou jídlo pořídit. Tak jako tak činí daňově uznatelný základ zaměstnavatele až 55 % z celkové ceny jídla, případně stravenky. Zbytek už jde ze zaměstnancovy čisté mzdy.

Co je tedy nového?

Zaměstnavatel bude aktuálně moci platit zaměstnancům místo stravenek peníze napřímo. Může tak také zapomenout na poměrně zdlouhavou administrativu a další úkony, jež jsou s pořizováním stravenek v klasické nebo elektronické podobě jakkoli spjaté. Po změně už ostatně nějakou tu dobu volali i zaměstnavatelé.

Co si vlastně ministerstvo od tohoto kroku slibuje?

Především zjednodušení administrativy. Samozřejmě chce také poskytnout nárok na stravu lidem, kteří by na ni jinak nedosáhli. Jednat se může až o 1 000 000 lidí, což není zanedbatelné číslo. Dále také nebudou plynout peníze překupníkům, tedy firmám, které v podstatě vydávají jakési alternativní hladové platidlo. Většinou zahraniční společnosti si tak přijdou na nemalý zisk. Není nutné, aby podnikatelé dotovali další subjekty. Otázkou pouze zůstává, jestli zaměstnanci skutečně peníze využijí na stravování. Hlídat dospělé už ale není starosti ministerstva ani zaměstnavatelů…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.