Paušální daň jako problém při žádostech o hypotéky

01_hypoteka2

Zavedení paušální daně pro podnikatele, kteří mohou zaplatit jen pevně danou částku a zbaví se tak povinnosti platit daně i sociální a zdravotní odvody, bylo pro ty, kdo mohou tento institut využít, určitě dobrým krokem. Ti, kteří nyní takto daní své příjmy, mohou být rádi, že se jim paušální daň časově a často i finančně vyplatí. Nyní však někteří mohou narazit na problém u žádostí o hypotéky. Jaký?

Výhody paušální daně

Pokud se tedy živnostník rozhodl, že bude platit jen paušální daň, sloučil si platby na za daň a za pojistné ze tří do jedné platby. Navíc nebude v následujícím roce muset předkládat přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Navíce nemusí ani podávat daňové přiznání za rok, v němž danil paušálně. Tedy žádné daňové přiznání, žádné přehledy. Nemusíte si ani vést podrobné evidence o příjmech a výdajích. Šetření starostí i času je zde tedy zřejmé. Může to mít však háček.

V čem u hypoték spočívá problém?

Problém však může nastat až tento podnikatel bude žádat o hypotéku. Zde totiž může podnikateli daňová evidencedaňová evidence chybět. Dnešní praxe je totiž taková, že pokud žádá o hypotéku živnostník, posuzují se jeho příjmy dle daňových přiznání. Banka si díky nim vyhodnotí, zda je klient natolik bonitní, aby mohl získat hypoteční úvěr. V roce 2022 se banky připravují na to, že kvůli zavedení paušální daně, budou muset zkoumat bonitu klienta, který ji využívá, jinak. Postup se tak bude lišit u podnikatelů, kteří podávají daňové přiznání, a u těch, kdož daní paušálně.

Raději si tedy nějakou evidenci veďte

Paušální daň je tedy dobrá v tom, že nepodáváte daňové přiznání. Nemusíte tedy důkladně evidovat vaše skutečné příjmy a výdaje. Pokud však plánujete žádat o hypotéku, stejně byste si nějakou evidenci vést měli. Přehled o příjmech a výdajích či evidence plateb a příjmů totiž nejspíše bude v budoucnu pro posouzení vaší bonity důležitá. Například mluvčí UniCredit Bank pro média řekl, že pokud nebude moci podnikatel takto potvrdit své příjmy, ani doložit příjmy například bankovními výpisy z podnikatelského účtu, hypotéku mu schválena nebude.

Zdroj info: iDnes
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.