Elon Musk hází bitcoin přes palubu

01_musk

Bitcoin a další kryptoměny byly velebeny mimo jiné za to, že budou nezávislé na náladách velkého korporátního světa a politiky. Už nějakou dobu se však ukazuje, že kryptoměny se proměnily v naprosto standardní investiční produkt, který reaguje na tržní nálady stejně jako každá jiná měna nebo komodita. Naopak, bitcoin již několikrát (naposledy před pár dny) názorně ukázal, že dokáže být závislý na 280 znacích tweetu jediného člověka. To je i případ posledního poklesu bitcoinu.

Bitcoin nahoru a dolů

Před necelými dvěma měsíci oznámil Elon Musk, že Tesla bude jako platbu za svá auta přijímat bitcoiny. Byla to pro již tak rostoucí bitcoin velká vzpruha a ten se vydal k cenovým výšinám. Před několika dny se bitcoin vyhříval na úrovni 55 tisíc dolarů za jednotku. Nyní, 49 dní po tweetu, ve kterém Musk oznámil, že Tesla bude přijímat bitcoiny, tweetoval znovu. Tentokrát však provedl otočku o 180° a svět se dozvěděl pravý opak – Tesla nechce mít s bitcoinem nic společného.

V reakci na fakt, že Tesla přestává bitcoiny přijímat, se jeho cena zřítila na 45 tisíc dolarů. I přes to, že následně do jisté míry konsolidovala a nyní se bitcoin prodává za 50 tisíc dolarů, pokles je stále výrazný a pochybnosti v hlavách investorů byly zasety.

01_bitcoin2

Foto: Pixabay

Starost o životní prostředí

Proč se Musk loučí s kryptoměnou, se kterou měl tak velké plány? Koneckonců Tesla sama aktivně bitcoiny nakupovala a jejich zpětný prodej tvořil významnou část jejího zisku za minulé období. Důvod je prostý, těžba kryptoměn je natolik energeticky náročná a tudíž neekologická, že Tesla zkrátka nemůže na jednu stranu propagovat své elektromobily tvrzením o tom, jak jsou ekologické, a současně podporovat vysoce neekologické kryptoměny.

Elon Musk posléze uvedl, že nemá problém s kryptoměnami jako takovými, bude ale hledat takové, které nezatěžují životní prostředí. Není nepravděpodobné, že v následujících měsících budeme podobná prohlášení slýchat čím dál tím častěji. Trend je zřejmý a je možné, že klasické kryptoměny se stanou jednou z jeho obětí. Je možné, že Elon Musk jako jeden z prvních vycítil, kde má bitcoin slabé místo?

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.