Paříž bude dalším městem v řadě, které na Olympiádě prodělá

Olympijské hry

Jen něco málo přes dva měsíce zbývají do chvíle, kdy bude v Paříži zapálen olympijský oheň. Hlavní město Francie bude na několik týdnů pomyslným středem světa. Potom ale nadejde okamžik, kdy oheň zhasne. A začne účtování. Nelze přitom očekávat žádné velké zisky, resp. žádné zisky.

Mega akce jménem Olympijské hry

Současná podoba Olympijských her prakticky neumožňuje realizovat je tak, aby nebyly doslova megalomanskou akcí, která polyká miliardy a miliardy dolarů. Olympijský výbor sice tvrdí, že akce je pro pořadatele výhodná i v případě, že přímá účetní bilance skončí v červených číslech (to se stává velmi často), realita je ale často jiná.

Uveďme několik příkladů. V roce 2004 byla Olympiáda v Aténách jedním z faktorů, které akcelerovaly neúměrné zvýšení řeckého dluhu. Olympijské hry v Riu po sobě zase zanechaly dluh ve výši 113 milionů dolarů. Speciálním případem jsou potom megalomanské hry v Číně, které po sobě zanechaly celá „města duchů“. Tokyo 2020 potom ztratilo 800 milionů dolarů, byť v tomto případě se na tom významně podepsala covidová pandemie a absence fanoušků.

Olympijské hry

Foto: Pixabay

Co Paříž?

Účet za Olympijské hry 2024 by měl vyšplhat na 9 miliard euro (v přepočtu asi 223 miliard korun). Odborníci na finanční část Olympijských her, američtí ekonomové Andrew Zimbalist a Victor Matheson, vypracovali studii, podle které je pořádání her vždy nevýhodné, vede k zadlužování menších států či lokálních samospráv a přínos je v lepším případě diskutabilní, v horším případě žádný.

Podle nich se to bude rozhodně týkat i Paříže, zvláště v situaci, kdy náklady rostou o inflaci, kdy je třeba navyšovat výdaje za bezpečnostní opatření apod. Je otázkou, jak dlouhou bude možné Olympijské hry v této podobě ještě udržet. Budou mít vůbec země a města o jejich pořádání zájem?

Zdroje informací: https://www.espn.com.au/olympics/story/_/id/40143941/paris-olympics-budget-expecting-small-profit-organisers

https://ekonom.cz/c1-67323700-pravdepodobnost-vydelat-na-olympiade-se-blizi-nule-take-pariz-uz-to-tusi

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.