Energetické domino na obzoru: Lžeme si do kapsy, levné energie jsou nejspíše jen přeludem

Petr Fiala

Energetická krize již odezněla, konečně se budeme mít lépe. Možná jste tohoto mylného dojmu nabyli při pohledu na vaše faktury za elektřinu i vy. Opak je ale nejspíše pravdou. Došlo k utlumení průmyslové výroby a také k poklesu poptávky po energiích. Jde jen o vedlejší projev této situace. Tak jako tak poptávka převažuje nad nabídkou, což je problém. Samotný rozdíl mezi poptávkou a nabídkou se bude ještě více zvětšovat. Pak bude problém ještě větší, než si možná myslíme.

Poškozování průmyslu začíná u energetiky

Nepochybně. Průmysl je na energiích doslova závislý. V momentu, kdy jdou nahoru ceny, a to skokovým tempem, začíná utlumovat a domino se může hroutit. Vždyť nyní ukazují údaje na to, že meziroční pokles průmyslu činí 2,7 %! Postupně se problémy z oblastí těžkého průmyslu přesunou až do potravinářství. Ostatně podobný proces tady byl patrný i v době covidové, kdy začaly lockdowny.

Růst ceny elektřiny je patrný

Je to tak, ceny elektřiny šly nahoru. Energetická krize není zažehnaná a ruku v ruce s tím jde i růst inflace. Ta v dubnu zrychlila svůj růst, a to o solidních 2,9 %. Mnozí provládní odborníci hovořili o tom, že za růstem stojí fakt, že obchodníci o Velikonocích moc prodávali, to ale není pravda. Bez zdražení nedokážou dál fungovat, jelikož je stát reguluje a často nejspíše i utlačuje.

Zpropadený Green Deal a kývači Bruselu

Kvůli čemu chudneme? Odpověď je vcelku jasná. Green Deal postupně likviduje energetiku a další odvětví nejspíše budou pokračovat. Emisní povolenky mohou za to, že se kondenzační výroba energie v elektrárnách již nevyplatí. Dojde pravděpodobně k zavření provozů v Chvaleticích a Poděbradech, přijdeme tedy o 8 terawatthodin. Takto z kopce to ale půjde s většinou elektráren. Poklesne odbyt jak dolům, tak i lomům a tak dále.

zelená energieZelená energie: Foto Pixabay

Přebudování uhelných elektráren na plynové? Iluze

Vláda si toto skutečně myslí, nicméně musela by mávnout kouzelným proutkem. Nepodaří se je tak rychle postavit, navíc plnu není dostatek. Navíc není nijak levný. Leda, že bychom zase začali obchodovat s Ruskem, což je nesmysl.

Dukovany to zachrání? Nejspíše nikoli

Nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech by nás měl spasit? Dostavba je sice Evropskou unií posvěcená, nicméně za podmínek, jež jsou značně nevýhodné. Podle nařízení EU musí ČR 70 % elektřiny z nového bloku dalších 60 let prodávat prostřednictvím burzy. Levnou energii tedy budeme vyvážet. Luxus, servilita naší vlády je bohužel mnohdy až neuvěřitelná. Protlačování Green Dealu tak pokračuje, lepší zítřky se nejspíše vzdalují.

Zdroje info: Autor, X, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2517384,  https://zahranicni.hn.cz/c1-67319080-stavba-ktera-ovlivni-ceskou-ekonomiku-na-desitky-let-evropska-komise-dala-razitko-na-novy-blok-v-dukovanech, https://blog.idnes.cz/sichtarova/spustila-se-retezova-reakce-naseho-zchudnuti.Bg24050581,https://oenergetice.cz/elektrina/fiala-ceny-elektriny-v-pristim-roce-vzrostou-maximalne-o-jednotky-procent

Premiér Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.