E-Shopy

Pár rad pro nákupy na zahraničních e-shopech

Určitě většina z nás již někdy vyzkoušela nákupy přes internet. V dnešní době to není již nic neobvyklého. Pokud však nakupujete na zahraničních e-shopech, dáme vám pár rad, na co pozor, co dělat a čeho se naopak vyvarovat. Pojďme se na to společně podívat!

Důvěryhodnost a obchodní podmínky

Důležitou věcí je určitě obecná důvěryhodnost obchody, tedy e-shopu. To platí, jak pro nakupování v naší kotlině, tak v zahraničí. Na zahraniční e-shopy je však potřeba dát velký pozor, jelikož se určitě úplně neorientujete na zahraničních e-shopových trzích. Vždy tedy vybírejte ty, které mají dobré reference a podobně. Dobré je si pročíst hodnocení reálných uživatelů, a nebo již mnoho e-shopů nabízí chatování. Stačí jim napsat a dotázat se na pár otázek. Důležité jsou taky různé interní řády. Ať již jde o obchodní podmínky nebo reklamaci. Dále vás musí zajímat, jak má firma upravené opravy nebo vrácení zboží.

Platí se clo a jiné daně?

Kolik vlastně za takový nákup v zahraničí zaplatíte navíc? Cenu, která může být jinak výhodná, mohou ovlivnit tři faktory – clo, daň z přidané hodnoty (DPH) a náklady na dopravu. Pokud vámi vybrané a objednané zboží stojí méně, jak 22 eur, neplatíte žádné clo ani DPH. Pokud se cena vašeho zboží nachází někde v intervalu od 22 do 150 eur, platíte jen daň. Od 150 eur již platíte, jak daň z přidané hodnoty, tak DPH. V takové případě se ujistěte, zda jsou ceny stanovené již s těmito přirážkami nebo si musíte konečnou cenu vypočítat. V praxi to znamená, že pokud si například koupíte zboží v hodnotě 10 000 Kč s clem, daní a dopravou zaplatíte zhruba 13 000 Kč. Musíte také počítat s celním poplatkem, který si naúčtuje pošta. V takovém případě je na zvážení, od jaké ceny je to ještě výhodné, a u které již není rozdíl mezi domácím a zahraničním e-shopem.

Bezpečná platba? Online!

Ač se to nemusí zdát nejvýhodnější, a hlavně nejbezpečnějším způsobem platby na zahraničních doménách je platba přes internet, online. U zavedených e-shopů se nemusíte obávat. Většinou zde existují systému, které několikrát ověřují totožnost a platbu. Nejvíce používají systém 3D -Secure. K identifikaci používá číslo karty, platnost karty a CVV kód. Banka vám tedy zašle kód a až po jeho zadání se platba odešle. Odborníci radí, že pokud to jde používejte tento systém a tento druh platby.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *