Pandemie v Indii významně pomohla ženám

01_indie

Koronavirová pandemie přinesla na pracovním trhu celou řadu změn, z nichž mnohé byly neočekávané a také pozitivní. Typickým příkladem je postavení žen na indickém trhu práce, ukazuje se totiž, že současná situace jim přinesla možnost konečně prolomit bariéry, které v Indii pro ženy na kvalifikovaných a lépe placených pozicích existovaly.

V Indii mají nyní ženy více příležitostí

Před nástupem covidové epidemie bylo na indickém pracovním trhu slovo „flexibilní“ vnímáno de-facto negativně. Ženy, které byly připravené být flexibilní a skloubit péči o domácnost s jakoukoliv střední a vyšší pracovní pozicí, to nesmírně limitovalo. Nutno samozřejmě zmínit, že na malém počtu pracujících žen se podílely i jiné důvody jako jsou restriktivní kulturní norem či časté obtěžování na pracovišti.

Pandemie ale vše změnila a náboráři chtějí přesně to, co jim ženy nabízely: ochotu být flexibilní. Ženy samotné se navíc nyní mnohem více snaží pracovní příležitosti vyhledávat a být na trhu aktivní. V roce 2021 se počet žen, které aktivně zkoumají pracovní příležitosti, zvýšil oproti roku 2020 o celých 89 %. Důvodů je více, kromě zájmu náborářů o jejich služby jde i o vyšší pocit zodpovědnosti za kariéru.

02_indie

Foto: Pixabay

Stále více žen na odpovědných pozicích

Zatímco před pandemií bylo na pozicích ve středním či vyšším managementu velkých indických firem asi 20 % žen, nyní je to plných 43 %. Pandemie tak dokázala to, o co v předchozích letech snažila s relativně malým úspěchem indická vláda, tj. motivovat ženy k hledání kvalifikované práce a zaměstnavatelé k tomu, aby je zaměstnávaly.

Indie dokonce v roce 2013 nařídila všem veřejně obchodovaným společnostem jmenovat do správní rady alespoň jednu ženu. Celkový podíl žen na pracovní síle byl přesto v Indii v roce 2019 pouhých 20 %. Stejně tak je zde velký rozdíl v odměňování mužů a žen, který činí propastných 23 %. Indie má tak před sebou ještě dlouhou cestu, zdá se ale, že trend už je nastaven.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/07/19/economy/women-corporate-india-intl-hnk/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.