Pád produkce a odliv mozků: Jak dopadají na Rusko sankce

Na jednu stranu požaduje Ruská federace pozastavení všech sankcí, které na ni uvalil Západ, na druhou stranu říká, že se jí vlastně moc nedotkly a ekonomika to přežije. Z tajného dokumentu, který byl adresován ruské vládě, a který se dostal k agentuře Bloomberg, však vyplývají skutečné dopady sankcí na tamní ekonomiku.

Zpráva, na které se pracovalo měsíce

Jde o důvěrnou zprávu, která se měla dostat jen k ruským vládním špičkám. Jde o výsledek mnohaměsíční práce úředníků a odborníků, kteří zkoumali důsledky současné ruské izolace a sankcí, které jsou důsledkem útočné války na Ukrajině, kterou Rusko vede. Dle agentury Bloomberg byla zpráva zpracována pro schůzku nejvyšších představitelů Ruska, která se konala 30. srpna.

Tři scénáře možného vývoje

Na schůzce měla pracovní skupina prezentovat tři scénáře. Dva ze tří těchto scénářů předpokládají, že v příštím roce hospodářský pokles ekonomiky ještě zrychlí. Na předválečnou úroveň by se ruská ekonomika dle těchto scénářů měla dostat až ke konci desetiletí. Nejvíce negativní scénář předpokládá konec poklesu ekonomiky v roce 2024, kdy najde své dno. Tento rok by měl být ve srovnání s loňským rokem o 11,9 % horší. U všech tří scénářů pak platí, že tlak způsobený a v budoucnosti způsobovaný sankcemi západních zemí se bude stupňovat. Navíc odklon Evropy od ruského plynu a ropy může dle tohoto dokumentu také narušit schopnost Ruska zásobit tamní trh.

Zemi opustí 200 tisíc odborníků

Dalším jevem, který nejspíše bude spjat s důsledky války na Ukrajině, je odliv ruských mozků do zahraničí. Dle materiálu, na který se odvolává agentura Bloomberg, by mohlo zemi do roku 2025 opustit až 200 tisíc odborníků v IT. Tento důvěrný dokument radí ruským politickým špičkám zavést řadu opatření ke zmírnění dopadů sankcí. Podle zprávy by se po těchto opatřeních mohla ekonomika dostat na předválečnou úroveň v roce 2024 a poté by měla stabilně růst. Jde však o opatření, která vláda Ruska dělala i v minulých desetiletích. V tomto období však ekonomika převážně stagnovala, a to i bez západních sankcí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-tajny-dokument-sankce-mozky-vyroba-plyn.A220906_095601_eko-zahranicni_akp, https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-05/russia-risks-bigger-longer-sanctions-hit-internal-report-warns

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.