Česká pošta zavádí nesmyslný poplatek za SIPO

Pošta

Česká pošta přichází s novým zpoplatnění služby SIPO. Do této doby se platil poplatek jen za to, že po automatickém odeslání platby se klientovi zasílá papírové potvrzení poštou. Nyní si však připlatí i ti, kdo takové papírové potvrzení nechtějí.

5 Kč za odeslání e-mailu

Jak bylo výše uvedeno. Česká pošta si nyní účtuje 15 Kč za to, že po automatickém odeslání plateb SIPO zasílá klientovi papírové potvrzení o platbách do schránky. Zde jde o logický poplatek, jelikož tento úkon s sebou určitě přináší náklady. Od začátku října však chystá státní podnik zpoplatnit i ostatní klienty, kteří používají SIPO. Za automatické odeslání platby a automatické zaslání potvrzení e-mailem si bude Česká pošta účtovat 5 Kč. Česká pošta argumentuje, že jde o „důsledek zvyšujících se nákladů“. Otázkou je, jak moc se zvyšují náklady, když jde do o plně automatický proces s automatickým zasláním potvrzením do mailu.

Náklady spojené se správou databází

Právě zvyšujícími se náklady mají být dle České pošty náklady na správu databáze a systémů. Česká pošta pak tvrdí, že přistoupila k nejnižšímu možnému zpoplatnění – tedy poplatku 5 Kč. Paradoxně do této doby pracovníci pošty nabízeli SIPO úhradu formou inkasa jako bezplatnou alternativu k ostatním zdražujícím se formám, jako jsou platba SIPO u poštovního doručovatele (od února za 29 Kč) nebo platba na přepážce (25 Kč).

Zdražují další služby

A toto navyšování poplatků není jediné. Státní Česká pošta od února příštího roku zvyšuje také cenu plateb SIPO, které jsou zadané jednorázovým příkazem k úhradě v bance. Nyní platí klienti 10 Kč, v únoru již půjde o 15 Kč. Další měsíc, tedy březen, pak přinese také zdražení SIPO plateb pro příjemce takto zasílaných prostředků. Do této doby příjemce stála tato služba 3,10 Kč. Nyní se zdražuje o korunu na 4,10 Kč. Zároveň Česká pošta ruší své množstevní slevy.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/436513-posta-zdrazuje-sipo-i-pro-ty-kdo-plati-inkasem, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-posta-prida-poplatek-za-sipo-kdy-se-doklad-zasila-e-mailem-40407887

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.